Friidrott

Esk: DN-galan har blivit en av de största

Publicerad 2011-07-29 07:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

DN-galan är till för att Usain Bolt ska visa att han inte är som andra stjärnor. Inte för att före detta svenska världsstjärnor ska hitta en försvunnen form. Det borde inte heller vara galan för den nyss avstängde.

Samtidigt som svenska friidrottslandslaget åkte utför med skrikande bromsar lyftes DN-galan upp till Diamond League-nivå.

I år syns spåren av vägskälet tydligt.

Galadirektör Söderberg behöver inte längre samla ihop allt svenskt som finns, galan har lättare att få världsnamn och det största av alla är här igen.
Bolt är tillbaka. Men mycket är annorlunda.

Usain Bolt är fortfarande en av de största stjärnorna idrottsvärlden har men han är inte lika bra löpare som han varit. Kombinationen gör honom ännu mer spännande än för ett år sedan.

Attityden, gesterna, skratten och replikerna. Mycket är nedtonat och jag gillar det.

Många kan göra det Usain Bolt hållit på med utanför banorna.

Ingen det han gjort mellan start och mål.

Första gången han var här kunde han gå som en ouppmärksammad men blivande kung i Kungsan. Andra gången var det galet.

Tredje gången har hysterin svalnat. Frågetecknen är fler och annorlunda. Somrarna 2008 och 2009 fick han världen att undra hur fort det går att springa. 2010 och 2011 har frågorna handlat om ifall han kan springa lika fort igen.

Förra året hade han skadeproblem.

I år har han haft tre ord hängande bakom sig efter nästan varje lopp.

Utan.

Att.

Imponera.

Därför går Usain Bolt inte bara ner i startblocken för att ta sin första seger i DN-galan i kväll. Det är dags att han vinner och imponerar. Annars är risken att han fortsätter att förstöra det mentala övertag han byggde upp under de två sanslösa somrarna. Då var det bara Bolt mot rekorden och resten mot varandra.
Usain Bolts tvåhundring i Peking är det mest sjuka jag upplevt på en idrottsarena. Pressläktaren var så långt ner, vi satt så nära. Bolts sätt att bolla med historiska tider var fortfarande så nytt och därför blev upplevelsen så stor.

Han hade exploderat ur blocken, rätat upp kroppen, pressat sig ur kurvan och när han trycktes ut på upploppet av sina egna krafter var det som att han knappt sprang. Det var som att han höll på med något annat när han passerade, bara några meter nedanför. Det blir bara larvigt att surra om att han svävade eller flöt över banan, jag vet faktiskt inte vad han höll på med. Jag hade aldrig sett något liknande. Det såg så omänskligt lätt, starkt och snabbt ut.

Jag räknar inte med att hans löpning ser ut så i kväll, det kanske den aldrig gör igen.

Men jag önskar att den ska se lättare ut än tidigare i år, överkroppen mindre krängande, axlarna mindre spända, ansiktet mindre plågat.

Då lever Bolt-cirkusen upp till sitt varumärke.

Annars riskerar den återigen att vara bäst före start. Det har ju blivit Stockholmssyndromet för Usain Bolt.

Bredvid Bolt är Jelena Isinbajeva den största stjärnan. Bakom Bolt är Angelica Bengtsson den jag helst vill se.

Stavtävlingen gäller mycket för båda. Isinbajeva brukar aldrig banga ett PR-tillfälle men i går var hon inte med på presskonferensen, det visar hur viktigt det är att visa att sabbatsåret är över. Bengtsson ska visa att hon klarar att handskas med känslorna DN-galan skapar hos svenska friidrottare, de har knäckt många genom åren.

Sedan DN-galan fick Diamond League-status har de svenska gräddfilerna in i tävlingen krympt. Är inte din gren med bland dem Diamond League-schemat tilldelar Stockholm måste du ha gjort en så bra säsong att Rajne Söderberg känner sig tvingad att trycka in grenen på galaprogrammet.

Det har varken Emma Green-Tregaro, Christian Olsson eller Carolina Klüft gjort.

Därför är de inte med. Helt logiskt.

Det är också logiskt att ­LaShawn Merritt är med.

Logiskt men fel.

Merritt är den där 400-meters­löparen som vann OS och VM men inte nöjde sig med det. Han ville få större paket i brallan också och började knapra piller. Och tänka sig. Pillren hade ämnen som gjorde att han åkte fast för dopning.

USA:s friidrottsledning spydde galla över Merritt då, nu är tydligen allt glömt och förlåtet, Merritt ska få åka till VM och när persona non grata-stämpeln är borttvättad internationellt kan DN-galan inte längre stå där med sina hem­bakade svenska moralkakor.

Det är bara att tugga i sig att Merritt startar på Stadion två dagar efter att hans förkortade straff tog slut.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 11 7 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 5 0 tweets 5 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 59 8 tweets 51 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 140 9 tweets 131 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 20 7 tweets 13 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 93 24 tweets 69 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan