Orientering

Fair play-pris till skogshjältar

Uppdaterad 2010-02-01 17:34. Publicerad 2010-02-01 17:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sveriges landslagsorienterare Martin Johansson räddades till livet av sina konkurrenter när han skadades under VM-stafetten i Ungern i somras. Nu uppmärksammas de tre hjältarna av den internationella fair play-kommittén.

Sveriges landslagsorienterare Martin Johansson räddades till livet av sina konkurrenter när han skadades under VM-stafetten i Ungern i somras. Nu uppmärksammas de tre hjältarna av den internationella fair play-kommittén.

Fransmannen Thierry Gueorgiou, tjecken Michal Smola och norrmannen Anders Nordberg kommer att få motta kommitténs hedersdiplom för sitt rådiga ingripande.

– Absolut är de värda priset. Det var riktigt stort av dem att hjälpa till tycker jag. De ska ha all heder i världen, säger Anders Johansson, pappa till Martin Johansson.

Olycksfågeln själv var på måndagen på väg till längdtävlingar i Estland och gick inte att nå. Den mångsysslande Moraorienteraren hämtade sig bra efter sjukhusvistelsen och har i vinter bland annat tagit en 14:e-plats i världscupen i längdåkning vid tävlingarna i Otepää.

Martin Johansson ledde slutsträckan på VM-stafetten med ett hundratal meter och var på god väg att ordna ett svenskt VM-guld när olyckan var framme. Bara ett par kilometer från målet trängde en grov träpinne djupt in i ena låret på Moralöparen. Ymnigt blödande föll han till marken med svåra smärtor.

Trion som kom strax bakom insåg direkt allvaret och lade bort alla funderingar på VM-medaljer.

Gueorgiou, världens bäste orienterare, slet av sig tröjan och ordnade ett tryckförband. Medan Nordberg sprang mot målet för att hämta hjälp bar Gueorgiou och Smola ut sin svenske konkurrent till en väg i närheten. Där kunde Martin Johansson hämtas med ambulans och föras till sjukhus.

Hedersdiplom är den näst finaste utmärkelsen som fair play-kommittén delar ut. De svenskar som tidigare fått utmärkelsen är bordtennisspelarna Kjell Johansson och Stellan Bengtsson, orienterarna Stefan Branth och Gert Pettersson samt fäktaren Peter Vanky.

Finast är Pierre de Coubertin Trophy.

Den ende svensken som erövrat detta pris är Mats Wilander, som fick utmärkelsen efter att han 17 år gammal begärt omspel av matchbollen sedan han tveksamt dömts som segrare i semifinalen av Franska öppna mästerskapen i tennis 1978.

Vad som fattades för att hjältetrion från orienterings-VM skulle få denna trofé är oklart — ett mer dramatiskt skede i tävlingen och ett större mått av fair play är svårt att finna, skriver tidningen Skogssport.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.

Foto: Scanpix

Mellberg knockad av sin egen målvakt

Kvar på sjukhus för observation. Olympiakos målvakt boxade den svenske landslagsbacken istället för bollen i Europa League-matchen mot Kazan.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Jonas Lindkvist Fredrik Carlsson.

Nu behöver AIK Carlssons stadga

”Vi lärde oss mycket av streckdramat förra året”, säger AIK:s backklippa när elitserien går in i slutspurten. Omstart i elitserien.

Mera snack och raka puckar. Djurgårdens vapen inför avgörandet.

Foto: Dominique Faget / AFP

Nu är det Real Madrids tur

DN rankar Champions League-lagen. Real Madrid och José Mourinho sitter i förarsätet när utslagsrundan i Champions League börjar.

David mot Goliat. Inte ens tränaren tror på Leverkusen.

Ballack skadad. Slipper förödmjukelsen på bänken.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Nu kan alla svenskar ställa Bildt till svars

För första gången kommer utrikesminister Carl Bildt att svara på svenskarnas frågor under en frågestund på Twitter. ”Alla får ställa sina frågor”.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.