Det är träningsmatch inför baseboll-VM och på en gräsplan i Skarpnäck står ett av världens bästa basebollag: Sydkorea. Spelarna är proffs och hemmasnittet i den sydkoreanska ligan ligger på över 20 000 åskådare.
På träläktaren i Skarpnäck sitter ett tiotal personer och ser på. Det är skilda världar i baseboll-VM, som för Sveriges del startar på onsdag med en match mot Nederländska Antillerna i Sundbyberg.
Mästerskapet anses vara världens tredje största internationella basebollevenemang efter World Baseball Classics och OS. Skillnaden är att spelarna i den amerikanska Major League, världens bästa liga, är med i World Baseball Classics men inte i VM.
I stället skickar USA spelare från sina farmarlag till VM.
Baseboll förlorade nyligen sin status som OS-gren vilket är en stor anledning till varför årets VM äger rum i Europa. Mästerskapet skulle egentligen ha ägt rum på Kuba, men i ett försök att få IOK:s delegater att återinföra baseboll som OS-gren beslöt sig IBAF (International baseball federation) att hålla VM i Europa.
I samband med det fick Sverige arrangera gruppspelsmatcher i mästerskapets första runda.
Sverige, som kvalificerade sig till VM genom att komma sexa i EM 2007, kommer att möta
Kanada, Nederländska Antillerna och Sydkorea i mästerskapets första gruppspel.
I Sydkorea är baseboll nationalsport. Landet vann OS i Kina 2008 och är rankat tvåa i världen. Här är sporten inte lika stor. Alla spelare är amatörer och Sverige har plats 26 på världsrankingen.
I VM har Sverige ändå chansen att avancera till mästerskapets andra runda. Nederländska Antillerna, som Sverige möter i onsdagens premiär på nationalarenan Nya Örvallen, är rankat 28 i världen.
Om Sverige vinner den matchen kan laget gå vidare som en av gruppspelets fyra bästa treor. I så fall kommer landslaget åka ned till den andra rundan som äger rum i Nederländerna och i Italien.
Matchen i Skarpnäck? Den slutade 3–2 till Sydkorea. Matchen spelades på eftermiddagen eftersom belysningen på Skarpnäcks sportfält inte klarade av kvällsmörkret.