På OS tog Björn Ferry in över en minut i jaktstarten och vann guld. Inför lördagens jaktstart i Holmenkollen ligger han bara 30 sekunder efter. ” Ingenting är omöjligt”, så är det ju, sade Ferry efter sin sjätteplats på sprinten.
Men han vill inte dra alltför stora växlar på att avståndet fram till den ledande fransmannen Martin Fourcade nu är mindre än hälften jämfört med i guldloppet i Whistler. Riktigt så enkel är inte idrottsmatematiken.
– Nej, det här loppet var maxat. Men kan jag skjuta så här bra igen måste de göra bra tävlingar framför, sade Björn Ferry, som var felfri i båda skjutningarna och som åkte överraskande bra med tanke på att han varit rejält förkyld efter OS.
Det här var också hans första tävling efter OS.
– Jag åkte så bra som jag någonsin kunde göra, är otroligt nöjd. Och skjutningen var jäkligt snabb och otroligt bra, sade Björn Ferry.
Sprintsegern gick till Martin Fourcade, sju sekunder före Maksim Tjudov, Ryssland. Österrikaren Christoph Sumann kom trea, slagen med drygt nio sekunder.
Förra helgen gjorde Carl Johan Bergman ett strålande jaktstartlopp i finländska Kontiolahti när han avancerade från en 37:e plats efter sprinten upp till en fjärdeplats i jaktstarten, bara en hårsmån från pallen.
Efter Holmenkollens sprint är läget ungefär detsamma.
– Jag ska försöka knyta ihop det igen. Men jag är otroligt trött, sade Bergman, som blev 31:a, 1.34 efter den segrande fransmannen.
Efter ett felfritt liggande skytte drog Bergman på sig två straffrundor i stående.
Han var ändå pigg och med i matchen när han enkelt åkte förbi norrmannen Ole Einar Björndalen ut på slutrundan.
Där tog det stopp, precis som det gjort flera gånger tidigare i vinter.
–Jag stumnade fullständigt uppe på toppen. Ole Einar körde om och bara försvann, jag var helt rökt och hade ingenting att sätta till, sade Carl Johan Bergman.
Kvalificerade till lördagens jaktstart är också Fredrik Lindström som 34:a, 1.38 efter, och David Ekholm, som tog den 60:e och sista platsen, 2.11 efter.