30-åriga Tina Flognman kisar i solen utanför spelarhotellet i Sao Bernardo do Campo. Frankrikeproffset har just hejat fram handbollslandslagets ledare till seger mot de svenska journalisterna i en fotbollsmatch.
För damernas del fortsätter VM mot Elfenbenskusten på måndagen. Flognman är den enda i truppen som var med i VM 2001.
Det var då Blågult fick smeknamnet Det leende landslaget, ett glatt gäng som sköt sig in i svenska folkets hjärtan.
Och som hade en orädd 20-åring från Forshaga i Värmland på linjen.
– Jag var lite galen då, tänkte inte så mycket utan bara körde, säger Flognman.
Miljonpublik
Sverige åkte ut i kvartsfinalen – men hyllades ändå som vinnare.
– Vi fick höra att vi hade över en miljon tittare på tv. När vi kom hem märkte man att folk kände igen en. Så har jag nog inte känt någon gång efter det, inte ens efter EM-silvret.
I mästerskapet efter, EM 2002, föll Sverige tillbaka och lyfte inte igen förrän Ulf Schefvert blev ny förbundskapten 2005. Vid sin första samling fastslog Schefvert att målet var att spela OS i Peking 2008.
– Vi sade ”ursäkta, vet du vem du sitter här och pratar med?”, minns Flognman.
– Men han fick oss att tro att vi var bra. Han var nästan den första som jag tänkte på när det blev en EM-medalj. Det slank i väg ett sms där jag tackade honom.
Schefverts signum var fysträningen. Flognman berättar att han kunde beordra dubbla intervallpass – några timmar före match.
– Det var bara för att vi skulle bli banbrytande och tro att vi skulle kunna klara att bli det.
Största besvikelsen genom åren?
– VM i Kina 2009. Inför sista matchen fick vi reda på att vi var ute. Sedan skulle vi spela Presidents cup mot Thailand och Australien, sådana lag. De gick oss hit, säger Flognman och pekar på höften.
– Det var nog det tyngsta jag har varit med om.
Brasilien-VM är Tina Flognmans nionde stora mästerskap, kanske också det näst sista. Försvarsspecialisten ska spela OS i sommar om Sverige kvalificerar sig, sedan kan landslagskarriären vara över.
– Jag är osäker på hela min handbollskarriär efter det.
Flognman har en viktig roll i kartläggningen av måndagens motståndare. Elfenbenskustens franske förbundskapten Thierry Vincent tränar Flognman i Toulon. Där är hon också klubbkamrat med ivorianskan Paula Gondo-Bredou. De spelar på samma position.
– Hon är ganska teknisk och bra på att fånga bollen. Däremot är hon ganska stor och inte så snabb. Där har jag en liten fördel.
Medan Sverige utklassade Argentina i VM-premiären fick Elfenbenskusten storstryk av Kroatien, 20–36.