Lag som överraskat negativt: Brasilien.
Spelare som överraskat positivt: Zindeine Zidane. Det är helt otroligt att han är så bra, han är ändå 34 år. Miroslav Klose är jag också imponerad av. Han är bra i boxen, men har spelat fram också. Tråkigt nog mot Sverige.
Spelare som överraskat negativt: Ronaldinho. Brasilien har inte kommit igång som lag.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Vet inte. Det sägs att Sverige spelar lättläst, då krävs det individualister som kan bryta mönstret. Som Ribery, som jag inte visste vem det var.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Man måste få laget att fungera utanför planen också. Det känns som att lagsammanhållningen... det märks att det inte stått helt rätt till. Sverige kom inte alls igång, man ser hur beroende vi är av storstjärnorna och egentligen var det bara Ljungberg som kom igång.
Vad kommer du att minnas av VM: Frankrike-Brasilien. Sedan kommer man väl aldrig att glömma de första tolv minuterna mot Tyskland. Har väl aldrig sett försvaret så yra och tafatta.
"Vi måste få fram skickligare spelare"
Lars Lagerbäck, svensk förbundskapten.
Lag som överraskat positivt: Det har varit ungefär som väntat. Inget lag som överträffat sig självt.
Lag som överraskat negativt: Jag hade förväntat mig mer av Brasilien.
Spelare som överraskat positivt: Det som skjutit fram ju längre turneringen kommit är Zidane. Forwardsparet Klose och Podolski har varit duktiga.
Spelare som överraskat negativt: Hade naturligtvis trott att Ronaldinho skulle ha spelat en mer tongivande roll, men det är inte så lätt som man tror.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Nej, det kan man inte säga. Det var längesedan det kom något nytt. Alla spelar zonförsvar och sedan är det tre, två eller en forward. Lagen spelar mer och mer likt oavsett vilken världsdel de kommer ifrån.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Vi måste bli ännu bättre på att utbilda spelare så att vi får fram individuellt skickligare spelare. Man kan diskutera spelidéer hur mycket som helst, man måste ha individuellt skickliga spelare också.
Vad kommer du att minnas från VM: Det mest positiva var stödet från supportrarna mot Paraguay och med crescendot som avslutning. Det var en höjdare.
"Visst förväntade vi oss mer av några"
Lars-Åke Lagrell, ordförande i Svenska fotbollförbundet.
Lag som överraskat positivt: Ghana som gick vidare.
Lag som överraskat negativt: Polen. Brasilien eftersom vi har så stora förväntningar på dem.
Spelare som överraskat positivt: I tyska laget finns några, Podolski bland annat. I Portugal finns det några av de mindre kända spelarna som hade en nivå som jag inte trodde dem om.
Spelare som överraskat negativt: Mittfältet i det engelska landslaget. Det finns en benägenhet i England att skriva upp sina egna.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Nej. Rent allmänt är spelarna tekniskt skickliga och det går fort i dag.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Vi måste rent allmänt fylla på med nya spelare varje år. Rent sportsligt var vårt resultat inte negativt, men visst var det några spelare vi förvänta oss mer av. Jag vill inte peka ut någon. Men på den positiva sidan tycker jag att Niclas Alexandersson bra ifrån sig i förhållande till förhandsuppgifterna.
Vad kommer du att minnas av VM: Vilket fantastiskt folkliv det har varit. Tror man måste ha upplevt det på plats för att förstå det. Jag tror det är få länder där en idrott kan dominera så som fotboll i Tyskland.
"Kul att se Klose och Podolski ihop"
Kjell Jonevret, tränare i Djurgården.
Lag som överraskat positivt: Frankrike. Tyskland kan man vara avundsjuk på, de verkar ha ett fantastiskt drag i gruppen. Kanske Portugal också. Ghana och Australien.
Lag som överraskat negativt: Brasilien tände aldrig till. Sveriges match mot Trinidad och Tobago förstör allt.
Spelare som överraskat positivt: Som gammal forward är det kul att se hur Klose och Podolski samarbetar. Roligt att se farbror Zidane leka fotboll mot Brasilien.
Spelare som överraskat negativt: Ronaldinho. Henke och Zlatan som man hoppats skulle bli ett lite tyskt anfallspar som jobbade för varandra.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Jag har inte gjort någon djupanalys. Det har varit lite mer spel, tröjdragningarna har försvunnit.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Om lilla lilla Sverige ska lyckas är grunden ett bra försvarsspel, att man jobbar hårt tillsammans. Det är jättekul med Henke, Zlatan och Ljungberg, men vi måste ha ett fungerande lag.
Vad kommer du att minnas av VM: Jag gick ihop med en miniorkester från Angola till en match. Allt runt om var kul. Klart man minns stödet till Sverige mot Paraguay. Rodriguez mål
mot Mexiko.
"Domarna har hållit för låg nivå"
Björn Runström, anfallare i Hammarby.
Lag som överraskat positivt: Tyskland - trodde inte de skulle spela sån gladfotboll.
Lag som överraskat negativt: Brasilien.
Spelare som överraskat positivt: Hade inte superkoll, men till exempel Philipp Lahm. Han är ung och blir en riktigt bra ytterback för lång tid.
Spelare som överraskat negativt: Ronaldinho - men han hade störst press och störst förväntningar på sig.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Nej. Domarna har hållit för låg nivå, det har varit för mycket gula och röda kort.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Vi får fortsätta som vi gjort. Vi hade en riktigt dålig dag mot tyskarna, men vi får inte tro att vi ska gå lika långt som England och Tyskland. Även fast man är svensk måste man vara lite realistisk.
Vad kommer du att minnas av VM: Förhoppningsvis en riktigt skön final mellan Italien och Portugal
"Sverige har gjort en bra insats igen"
Åge Hareide, norsk förbundskapten.
Lag som överraskat positivt: Spanien och Argentina i inledningen. Annars är det Tyskland.
Lag som överraskat negativt: England, det verkade som om de var trötta.
Spelare som överraskat positivt: Zidane har varit go, speciellt mot Brasilien.
Spelare som överraskat negativt: Gerrard och Lampard, de verkade trötta rätt och slätt. Ronaldinho.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Det lag som utvecklat det mest är Italien som inte använder typiska vingar, utan försöker vika in i ytan mellan mittfältet och backlinjen. Brasilien försökte också, men Ronaldinho hitta inte rätt.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Det vet Lasse (Lagerbäck) bäst. Jag tycker att Sverige gjort en bra insats igen och haft många goda år på toppen.
Vad kommer du att minnas av VM: Det bästa är egentligen den fantastiska stämningen.
"Man skyller på domarna, tråkigt"
Pia Sundhage, tränare för KIF Örebro i allsvenskan och före detta stor-
spelare i det svenska landslaget.
Lag som överraskat positivt: Tyskland.
Lag som överraskat negativt: Brasilien.
Spelare som överraskat positivt: Zambrotta har jag fäst mig vid.
Spelare som överraskat negativt: Hade väntat mig jättemycket av Kaká i Brasilien.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Vet inte. En sak tycker jag är tråkigt: Man skyller på domarna, men var är spelarnas ansvar? Det är på tiden att man lyfter fram det ännu mer.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Hur många spelare tar sig framför bollhållaren och gör sig spelbara och skapar alternativ. Det handlar om vilja och mod.
Vad kommer du att minnas av VM: Argentinas mål i förlängningen mot Mexiko. Sicket jävla mål!
"Dereks inhopp är ett starkt minne"
Rikard Norling, tränare för AIK och VM-spelaren Derek Boateng i Ghana.
Lag som överraskat positivt: Ghana måste man säga. Ukraina.
Lag som överraskat negativt: Självklart Brasilien
Spelare som överraskat positivt: Stephen Appiah i Ghana, fast det var ingen direkt överraskning. Podolski i Tyskland är värd att nämna.
Spelare som överraskat negativt: Det är lätt - Ronaldinho har inte levererat som förväntat. Inte Frank Lampard heller.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Å ena sidan är det fler och fler som bara spelar med en forward. Å andra sidan har det funnits lag som spelar med trebackslinje (Kroatien, Serbien och Montenegro, Australien ibland).
Vad måste Sverige tänka på framöver: Sverige har fortfarande sin trygghet i organisationen som jag tror ytterligare behöver förstärkas om jag ska vara ärlig. Bättre organisation är vår största chans och det går att organisera offensiven mer.
Vad kommer du att minnas av VM: Spontant var det ett starkt minne när Derek hoppade in mot Tjeckien. Sedan Sveriges alla matcher.
Cannavaro - trodde inte att man kunde spela mittback så bra
Jens Fjellström, expertkommentator.
Lag som överraskat positivt: Först och främst Australien. Spanien överraskade så länge de var med, i gruppspelet stod de för den bästa fotbollen i VM. Tyskland jag trodde försvaret skulle läcka mer.
Lag som överraskat negativt: Hade förväntat mig mer av Mexiko och USA. Trodde Kroatien skulle klara sig bättre. Naturligtvis Brasilien. De gjorde inte mer än vad de behövde i gruppspelet och det gjorde att man inte var i gång när slutspelet kom i gång.
Spelare som överraskat positivt: Rosicky hade jag velat se mer av. Ribery var jätteimponerande. Torres har gått från lovande till stor spelare. Klose och framför allt Cannavaro. Trodde inte att man kunde spela mittback så bra, varje aktion är en njutning hittills.
Spelare som överraskat negativt: Tror man fastnar lätt för de offensiva spelare som inte levererar Ronaldinho, Riquelme, van Nistelrooy. Ronaldo kom undan tack vare målen.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Allt fler startar med bara en renodlad forward. Jag har en känsla av att det inte blivit så mycket mål på snabba omställningar. Det känns mer som att det är laget med bollinnehav som gör målen. Hoppa tillbaka fyra år och det var tvärtom.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Sverige måste ha ett eget passningsspel att förlita sig på. Som alternativ skulle jag också vilja se ett lägre kompaktare försvarsspel. Det som sårade laget mest under alla matcher, framför allt mot Tyskland, var att laget blev för långt.
Vad kommer du att minnas av VM: Hade familjen med mig i Berlin. 50 000 svenskar på Olympiastadion och Ljungbergs fruktansvärt förlösande mål. Hälften av oss var nära extas eller tårar.
Inget speciellt som sticker ut
Daniel Tjärnström, lagkapten i AIK.
Lag som överraskat positivt: Är det något egentligen? Ghana har varit ganska bra, men haft svårt att göra mål.
Lag som överraskat negativt: Brasilien
Spelare som överraskat positivt: Vet inte om jag upptäckt någon ny. Zidane har varit bra förstås. Jag säger Zambrotta. Han är oerhört bra defensivt och bra offensivt också.
Spelare som överraskat negativt: Ronaldinho.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Nej. I gruppspelet var det anfallsglad fotboll, sedan blev det mer tillknäppt. Det är som det alltid varit.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Tyskland är ingen lätt match. Det är inte mycket att säga om, vi är väl inte bättre. Vi möter spelare från de bästa klubbarna i de bästa ligorna. De är mycket mer bollskickliga.
Vad kommer du att minnas av VM: Det är inget speciellt som sticker ut. Jag ser inte speciellt mycket fotboll annars. Men på VM är det kul att se bra fotboll.
Glädjen, gemenskapen, det var ett enda stort party
Jörgen Lennartsson, assisterande förbundskapten för U21-landslaget, som såg åtta matcher på plats.
Lag som överraskat positivt: Ghana. Australien. Spaniens inledning. Tyskland förstås, måste imponeras av deras mentala styrka. Folk har bara väntat med yxan för att hugga huvudet av Klinsmann.
Lag som överraskat negativt: Polen. Tjeckien, USA. Kroatien var bra mot Brasilien, sedan inte. Serbien
var kanske den allra största besvikelsen.
Spelare som överraskat positivt: Appiah i Ghana. Lahm i Tyskland. Ribery i Frankrike. Mascherano har varit en fantastiskt bra defensiv mittfältare i Argentina. Kombination av playmaker och balansspelare. Essien i Ghana också, fast det var ingen överraskning.
Spelare som överraskat negativt: Frank Lampard. Har man sett honom dominera i Chelsea och jämfört med hans prestation i VM undrar man hur det kan hända. men det visar att det är människor det handlar om. Och Ronaldinho förstås.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: I EM 2004 var det trend att bara ha en forward centralt och en släpande. I början av VM var det flera lag som hade två forwards plus en släpande. Det har försvunnit mot slutet, då är det bara Tyskland som haft två forwards. Portugal, Frankrike, Italien har alla spelat med en. Annars fortsätter det med flera led på mittfältet. Ett rakt 4-4-2 är på väg ut. De defensiva balansspelarna är lika mycket konstruktiva. Alonso (Spanien) Pirlo och Frings är alla utmärkta passningsspelare.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Vi måste utveckla rollen som defensiv balansspelare och det finns inte många klubbar heller som spelar med en skuggforward. Det var egentligen bara Andreas Johansson i Djurgården. Den spelartypen behöver vi nog fundera på om vi inte måste utveckla. Få lag spelar taktiskt lika matcherna igenom, de är flexibla. Där tycker jag att vi kan lära oss. Mot det står kontinuitet och trygghet, det är en balansgång.
Vad kommer du att minnas av VM: Glädjen, gemenskapen, det var ett enda stort party. Hela dan i Berlin när Sverige spelade mot Paraguay. Frågan är om det någonsin kommer att upprepas att så många svenska supportrar samlas i en stad. Glädjen vid Sverige mål kommer jag att minnas forever.
Defensive mittfältaren måste tillåtas gå fram och komma upp i skottsektorn
Anders Linderoth, tränare i Hammarby.
Lag som överraskat positivt: Ghana, de stod för en positiv fotboll. Frankrike var negativt i gruppspelet, men kom senare. För Spanien var det tvärtom. Australien var friska och framåt.
Lag som överraskat negativt: Brasilien.
Spelare som överraskat positivt: Zidane på slutet. Deco har gjort ett bra VM. Klose kan man inte undgå att imponeras av. Frings har spelat bra.
Spelare som överraskat negativt: Ronaldinho har inte varit i närheten av den kvalitet han visar i Barcelona.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Nej, det tycker jag väl inte. Brasilien spelar mer europeiskt än många europeiska lag.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Att utveckla spelet på motståndarens planhalva. Att våga lyfta fram mer folk, vi har onödigt mycket folk hemma, tre plus Tobias (Linderoth). Den defensive mittfältaren måste tillåtas gå fram och komma upp i skottsektorn för att vi ska kunna utveckla den svenska modellen ytterligare.
Vad kommer du att minnas av VM: Inget speciellt än så länge. FrankrikeBrasilien är den bästa matchen hittills.
Man måste vila med bollen, men vi väljer alltid att ta fram den
Patrik Andersson, före detta svensk lagkapten, såg alla fyra svenskmatcherna.
Lag som överraskat positivt: Måste säga Tyskland. Tycker inte att de har laget egentligen. Ghana och Elfenbenskusten också, men de höll inte i långa loppet.
Lag som överraskat negativt: Brasilien, min favorit.
Spelare som överraskat positivt: Klose. Han har utvecklats enormt.
Spelare som överraskat negativt: Känns tungt att säga Ronaldinho. Både Lampard och Gerrard också.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Tycker det har blivit tajtare. Lagen bjuder på mindre, de har inte riskat så mycket.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Det egna spelet, att kunna sätta sin prägel på matchen. Vi har alldeles för korta anfall, tappar bollen för lätt och då blir det en lång resa. Man måste kunna vila med bollen, men vi väljer alltid att ta fram den.
Vad kommer du att minnas av VM: Måste ta fram Berlin. Det var fantastiskt med 50 000 på läktarna, ett gult hav. Det var enda gången jag ville byta med spelarna.
Egentligen är det lite besviket nu
Göran Aral, ansvarig på fotbollsförbundet för det så kallade elitprojektet, som ska ta svensk fotboll in i framtiden.
Lag som överraskat positivt: Inte många. Italien. Tyskland. Australien. Guus Hiddink verkar kunna trolla med de lag han har.
Lag som överraskat negativt: Argentina, Brasilien, Holland. Afrika. Bara Ghana tog sig vidare
Spelare som överraskat positivt: Zidane. Jag hade räknat ut honom. Zambrotta är en personlig favorit, helt underbar.
Spelare som överraskat negativt: Ronaldinho, Kaka. Egentligen hela Brasilien. Lampard och Gerrard. Förvånande att de gör så lite avgörande insatser.
Har du sett någon ny spelidé eller trend: Inget nytt. Nästan genomgående 451 som man laborerar med på olika sätt. Tycker det är synd, blir mer och mer sidledsspel.
Vad måste Sverige tänka på framöver: Vi måste utbilda unga i ännu högre grad. En annan slående aspekt är den fysiska delen. Det räcker med att bara titta. Många lag löper oerhört mycket utan boll, det är en egenskap som vi tidigare varit duktiga på.
Vad kommer du att minnas av VM: Egentligen är det lite besviket just nu. När jag såg Italien-Ghana i gruppspelet var jag överlycklig och trodde att VM skulle explodera i anfallsglad fotboll, som ändå var balanserad. Så har det inte riktigt blivit. Rädslan att förlora är större än viljan att vinna.