AIK får böta 150.000 kronor efter skandalmatchen i Södertälje i slutet av april. Matchresultatet fastställs dessutom till fördel för motståndarlaget Syrianska FC. Beslutet fattades av Svenska Fotbollförbundets disciplinnämnd på torsdagen.
Den allsvenska matchen avbröts efter bara 20 minuter. Kaos utbröt i samband med att AIK:s anfallare Teteh Bangura fick rött kort. Smällare och mynt kastades in på fotbollsplanen och på läktaren.
En av smällarna träffade assisterande domaren Daniel Wärnmark vid örat. Han skadades och fick tinnitusliknande problem. När matchen, som spelades den 25 april, blåstes av ledde Syrianska FC med 1-0.
Nu beslutar Fotbollförbundet att AIK får böta 150.000 kronor samtidigt som Syrianska inte behöver betala något. Matchresultatet fastställs dessutom till fördel för Syrianska. Klubben vinner med 3-0. För att läsa domen i sin helhet, klicka här.
Disciplinnämnden har i det filmmaterial som gåtts igenom inte sett att några smällare eller raketer har kastats in från Syrianskas läktare. Däremot är det belagt att mynt, en tändare och knallskott kastats från AIK:s fans. Därför bär AIK ansvaret för den avbrutna matchen, fastställer Fotbollförbundet.
I sin bedömning har disciplinnämnden inte enbart räknat antalet pyrotekniska pjäser som använts. Eftersom smällare bland annat har kastats mot motståndarläktaren ser Fotbollförbundet särskilt allvarligt på händelserna. I beslutet skriver disciplinnämnden att beteendet visar på "en särskild hänsynslöshet och utgör en påtaglig fara för att personskador kan uppkomma". Därför anses straffvärdet vara högt.
Disciplinnämndens beslut bygger inte på att en av bollkallarna ska ha skadats.
– Syrianska påstår att en bollkalle ska ha skadats, men de har inte visat någon som helst dokumentation. Inga läkarintyg, inga journalanteckningar. Därför kan vi inte säga att en bollkalle har skadats, säger disciplinnämndens ordförande Khennet Tallinger till TV 4:s Fotbollskanalen.
Det höga bötesbeloppet motiveras i stället med att AIK:s supportrar visat hänsynslöshet som kunde ha åsamkat personskada.
– AIK bär ensamt ansvaret för att matchen avbröts på grund av sina supportrars beteende. I det läget är reglerna klockrena, det andra laget ska tilldömas segern med 3–0, säger Tallinger.
Nämnden har i sitt arbete granskat material från sammanlagt 18 filmsekvenser.
Disciplinnämndens beslut kan överklagas till Riksidrottsnämnden. Det ska i så fall göras senast den 26 maj.
Samtidigt som Fotbollförbundet nu sagt sitt fortsätter Södertäljepolisen att utreda händelserna på arenan, skriver TT. Mycket material ska gås igenom och ännu vet man därför inte när polisutredningen kommer att vara klar.
– Det är flera olika saker som hänt och vi vill ha en bred bild för att kunna bedöma vem som gjort vad, säger Mikael Alfredsson vid Södertäljepolisen till TT.