I striden om SM-guldet för två år sedan valde AIK miljonerna före SM-guldet — och sålde nyckelspelaren Wilton Figueiredo innan de rasade till en femteplats. I år väljer de en annan taktik: Att låna in 7,7 miljoner kronor för att klara av de akuta kostnaderna.
AIK Fotboll AB har likviditetsbrist och tecknar därför ett kortfristigt lån till förmånliga villkor.
Enligt klubbens vd Annela Yderberg är det förutom ett antal externa långivare några styrelseledamöter och större aktieägare som ställt upp med pengarna.
- Vi har haft högre kostnader för sporten, dels för att vi har haft mycket skador, vilket har gjort att vi har fått ha en trupp som är större än planerat. Det är vår avvikelse, annars i stort är vår verksamhet i plan, säger hon.
TT: Hade ni hoppats på bättre spelarförsäljning?
- Vi har inte kunnat fullfölja vår plan och jag kommer inte kommentera exakt hur planen såg ut. När det gäller likviditeten så ingår sånt här också i vår plan, där ingår intäkter från spelarförsäljningar. Man vill ju ha en så realistisk bild som möjligt.
Lånets löptid är maximalt sex månader och räntan 1,5 procent per månad.