Nya arenaprojekt

AIK-köp hotar nationalarenan

Publicerad 2009-05-18 05:52

Illustration: Krook och Tjäderbergs arkitektkontor/Hand Out

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Projektet med en fotbollens nationalarena i Solna är i fara. Sedan förhandlingarna mellan AIK och Svenska fotbollförbundet (SF) har spruckit överväger Solnaklubben att lägga ett köpbud på sin nuvarande hemmaplan i Råsunda.

Men nationalarenan behöver ett hemmalag för att bära sig ekonomiskt, anser experter enligt Metro.

Inom kort tar AIK kontakt med ordföranden Lars-Åke Lagrell i SF som äger Råsunda för att meddela sig intresse för anläggningen, säger den sammankallande i AIK Fotbolls arenagrupp Claes Hansen till tidningen. SF är tänkt delägare till nationalarenan.

Priset för Råsunda kan hamna på minst 200 miljoner kronor, vartill kommer lika mycket för upprustning och modernisering. Till de sista kostnaderna behöver AIK en medfinansiär. Som jämförelse är nationalarenan, planerad att stå klar 2012, kostnadsberäknad till två miljarder kronor. Den får då plats för 50 000 åskådare på matcher och 65 000 på konserter, medan Råsunda från 1936 kan ta emot 36 000.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: Scanpix

”Bjud in Löfven till kärnkraftssamtal”

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen motpart? Läs DN:s huvudledare 14/2.

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.