Albin Ekdal flyttar till Bologna

Publicerad 2010-07-28 21:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Förra säsongen var Albin Ekdal, 21, utlånad från Juventus till Siena. Inte heller kommande säsong kommer han att spela för storklubben i Turin.

Nu lämnar han Juventus för Bologna, klubben där bland andra Kennet Andersson och Klas Ingesson har spelat.

Bologna har köpt 50 procent av rättigheterna till Ekdal, som är överens med båda klubbarna om ett fyraårskontrakt. Inför varje säsong kommer de båda klubbarna att avgöra var han ska spela. Om båda klubbarna vill ha den tidigare BP-spelaren blir det en dold budgivning.

- När jag har haft kontakt med Albin i natt och i dag så har han varit väldigt glad för lösningen. Han får ett fantastiskt bra avtal för en svensk 21-åring, och han behåller sin anknytning till Juventus, säger Ekdals rådgivare Martin Klette till Expressen på nätet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Slog Finland – vann hemmaturneringen

Oddset hockey games. Tre Kronor besegrade Finland i finalen av Globenturneringen med 3–1 (0–0, 1–0, 2–1) på söndagen.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Foto: Scanpix

Svensk förlust – kval väntar

Davis cup. Förlusten mot Serbien innebär att Sverige måste kvala för att få spela i den högsta serien nästa år.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.