Fotboll svenska landslaget herr

Allbäck assistent till Hamrén

Publicerad 2009-12-14 12:05

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fotbollslandslagets nye förbundskapten Erik Hamrén presenterade Marcus Allbäck som sin ”players manager”. Frågan är om Zlatan Ibrahimovic, som bojkottar landslaget på obestämd tid, tycker valet är seriöst. "Alla får tycka vad man vill. Det har jag inga synpunkter på", säger Hamrén.

Mycket är sig likt i organisationen runt det landslag som Erik Hamrén håller på att bygga upp. På måndagen presenterade Hamrén vem som blir hans högra hand och valet föll, inte oväntat, på Marcus Allbäck.

Det innebar att det blev en rätt het första dag på jobbet för Allbäck.

När Allbäck hoppade in som assisterande förbundskapten i landskampen mot Italien i mitten av november menade Zlatan Ibrahimovic, som inte ville vara med blågult, att Allbäck inte var rätt man för den rollen.

– Jag vet inte om det blir seriöst. Allbäck har aldrig varit tränare, han är fortfarande aktiv. Jag vet inte, sade Ibrahimovic till SvD.

När Allbäck fick frågan vad han tycker om att svenska landslagets enda världsstjärna tycker att han är ett oseriöst val vill han först inte kommentera kritiken.

– Jag har hört att han inte riktigt sagt så, säger Allbäck något irriterat.

Hur han hört det vill Allbäck inte gå in på.

– Ni får väl fråga honom nästa gång, säger Allbäck som nu lägger av som fotbollsspelare i Örgryte. Det har skrivits att vi har en dålig relation och att vi absolut inte är vänner och absolut inte går och fikar tillsammans. Jag har inga problem med honom och han har aldrig visat att han har några problem med mig.

Hamrén själv, som utsett Bajenlegenden Lasse Eriksson till ny målvaktstränare, har ännu inte varit i kontakt med Zlatan Ibrahimovic.

– Jag har varit på väg att ringa men av respekt för Zlatan så har jag avstått. Han har ett tufft spelschema, har man det är fokus någon annanstans, inte på en landskamp med landslaget i mars.

Samtidigt tycker inte Hamrén att det är hans uppgift att lösa Zlatans landslagsbojkott.

– Är man inte tillräckligt motiverad då ska man inte vara med i landslaget.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning för de allierade.”

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan