Paraguay är ingen önskemotståndare för något lag. För tredje gången i rad har de kvalificerat sig för slutspel och både 1998 och 2002 blev det åttondelsfinal. Med ett kompakt försvarsspel, strålande teknik och ett ökat självförtroende i internationella sammanhang är Paraguay en farlig outsider.
Visserligen är Bayern Münchens anfallsstjärna Roque Santa Cruz långtidsskadad (knäoperation) och hans medverkan i Tyskland är osäker. Men en kapabel ersättare finns redan i 22-årige Nelson Haedo Valdez, som gör succé i tyska mästarlaget Werder Bremen.
Lägg därtill veteranen José Cardozo, sju mål i kvalspelet, som nu gör sitt tredje och sista VM-slutspel och har killerinstinkten i straffområdet intakt.
Paraguays styrka är annars att man inte står och faller med enstaka spelare. Truppen har breddats och det finns gott om spelare i utländska ligor.
Uruguayaren Anibal Ruiz tog över landslaget för tre år sedan och är en av blott tre förbundskaptener som överlevde hela det sydamerikanska VM-kvalet. Han har litat till den erfarna centrallinjen med försvarsjätten Carlos Gamarra (34 år), mittfältsstrategen Roberto Acuña (33) och Jose Cardozo (34) i anfallet, men har samtidigt genomfört en nödvändig föryngring och lotsat in nya spelare, bland annat mittfältarna Julio Dos Santos och Edgar Baretto som ingick i laget som tog OS-silver i Aten 2004.
Trots ett bra kvalspel finns det lite osäkerhet kring lagets försvarsspel som emellanåt var darrigt. Nye målvakten Justo Villar har visserligen ersatt den karismatiske Jose Luis Chilavert på ett bra sätt, men han är ändå ett oskrivet kort i ett VM-slutspel.
Paraguay
Huvudstad: Asunción.
Valuta: Guarani.
Språk: Guarani, Spanska.
Yta: 406,750 km².
Befolkning: Cirka 6 miljoner.
Medellivslängd: 74 år.
Fotbollsförbundet bildades: 1906.
FIFA-medlem: 1921.
Tidigare VM: 6 stycken,1930, 1950, 1958, 1986, 1998, 2002.
Meriter: Åttondelsfinal 1998 och 2002.
Copa America-mästare 1953 och 1979.
Stjärnor: Carlos Gamarra (Palmeiras), Nelson Valdez (Werder Bremen), Roque Santa Cruz (Bayern München).
Vägen till vm
Paraguay-Colombia 0-1 (0-1)
Venezuela-Paraguay 0-1 (0-0)
Paraguay-Argentina 1-0 (1-0)
Paraguay-Boliva 4-1 (2-1)
Brasilien-Paraguay 4-1 (2-0)
Paraguay-Chile 2-1 (1-0)
Ecuador-Paraguay 5-2 (2-2)
Uruguay-Paraguay 1-0 (0-0)
Paraguay-Peru 1-1 (1-0)
Colombia-Paraguay 1-1 (1-0)
Paraguay-Venezuela 1-0 (0-0)
Argentina-Paraguay 0-0 (0-0)
Bolivia-Paraguay 2-1 (1-1)
Paraguay-Brasilien 0-0 (0-0)
Chile-Paraguay 0-1 (0-1)
Paraguay-Ecuador 2-1 (1-0)
Paraguay-Ecuador 2-1 (1-0)
Paraguay-Uruguay 4-1 (1-1)
Peru-Paraguay 4-1 (2-1)