Fotboll svenska landslaget herr

Äntligen är vi i EM!

Publicerat 2007-11-21 23:38

Kim Källström gjorde det avgörande 2-1-målet.

Marcus Ericsson/Bildbyrån

Kim Källström gjorde det avgörande 2-1-målet.

Biljetten till EM är säkrad och förbundskapten Lars Lagerbäck kan nu planera för sitt femte stora mästerskap under 2000-talet. "Jag känner mig oerhört privilegierad", säger Lagerbäck innan han beger sig vidare till efterfesten inne i stan.

Han har inte så mycket att säga om matchen mer än att Sverige fick det resultat man var ute efter. Men Lagerbäck medger att det blev lite mer nervöst än han väntat sig.

Det var framför efter Lettlands kvitteringsmål som Lagerbäck började känna viss oro.

- Vi missade några enkla pass i första halvlek och de fick några chanser. Det är klart att det inte kändes helt bra.

Nu börjar planeringen inför sommarens EM. Fotbollförbundet har redan börjat att titta på hur man ska lägga upp taktiken för att lyckas ta sig så långt som möjligt i EM-slutspelet.

- Första målsättningen är att vi ska ta oss vidare från gruppspelet, det har vi lyckats med tre gånger av fyra hittills, konstaterar Lagerbäck.

Sverige hamnar i seedningsgrupp 2 och kan lottas mot någon av värdnationerna Österrike och Schweiz. Det är knappast två lag som skrämmer motståndarna men Lagerbäck vill inte berätta hur hans drömlottning ser ut.

Men några favoriter tar han fram i alla fall.

- Italien, Frankrike och Spanien tillhör favoriterna, i slutändan är det i regel de stora nationerna som vinner.

När Lagerbäck efter slutsignalen reste sig ock klappade om sina ledare och spelare visade han inte några större känslor, det var inte heller att vänta sig.

Men glad var han.

- Det är svårt att jämföra med andra kval, det känns nästan som när vi avgjorde mot Turkiet borta, menar Lagerbäck.

Den mörka fotbollsmånaden november, Sverige hade bara vunnit en av tio novembermatcher sedan 1995, slutade alltså i ljuset av strålkastarnas sken och svenska spelare som tackade publiken.

Drygt 26.000 åskådare, långt ifrån fullsatt med andra ord, det svenska landslaget är tydligen inte lika hett som tidigare, tackade för det som bjöds.

Det handlade knappast om skönspel. Mer om kamp och viss frustration. Till slut kom beskedet från Spanien och strax efter gjorde Sverige 2-1. Det började bra med Anders Svensson som satte högsta fart från början. Det var Svensson genomskådade Dzintar Zirnis passning till Vitalijs Astafjevs och såg till att Fredrik Ljungberg fick kontroll på bollen på mittplan. Anfallet avslutades med Zlatans inspel till Allbäck och 1-0 till Sverige.

Svensson fortsatte i stor stil.

När letterna trodde att de hade bollen under kontroll dök Svensson upp från ingenstans. Hade Mellberg problem att hitta passningsvägar pekade Svensson ut vägen. Han vann till och med nickdueller mot store mittfältaren Juris Laizans.

Svenssons inledning var lysande men efter Lettlands 1-1-mål kom både Svensson och det svenska spelet av sig.

- Vi ställde om för dåligt i defensiven när vi tappar bollen, säger Svensson.

Det var framför allt Kim Källström som svarade för ett par riktiga blindpassningar. Lettland fick stora ytor på mittfältet och lyckades också sätta det svenska försvaret i gungning, ett flertal gånger berodde det på slarv från de svenska spelarna.

- Det blir lite Hawaii, deras kvitteringsmål känns lite onödigt, menar Svensson.

Lagkaptenen Fredrik Ljungberg kritiserade det svenska mittfältsspelet i matchen mot Spanien då Svensson och Källström fick chansen att spela tillsammans efter paus.

Men förbundskapten Lars Lagerbäck lyssnade inte på sin kapten utan valde Källström istället för Daniel Andersson.

Spelmässigt var Källström knappast i toppklass även om han spelade upp sig rejält i andra halvlek. Men det var ändå den före detta Djurgården som prickade in 2-1 med en bredsida från straffområdet efter ett nätt passningsspel med Fredrik Ljungberg.

Därmed var saken klar.

Läs mer: Tjatet över – nu är det Källström och Svensson

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Sport

Sverige spelade EM i Finland förra året. Foto: Robin Nordlund/Bildbyrån Sverige spelade EM i Finland förra året.

Ansöker om fotbolls-EM

Sverige vill ha damturneringen 2013. Intresse från 13 städer.

Karriären kan vara över Foto: Jeff Gross / Getty Images

Karriären kan vara över

Jesper Parnevik har spräckt kota i ryggen. ”Jag har ju haft det här i flera år, men de har missat det varje gång”, säger den 44-årige golfaren. 18

”Bättre än väntat” Foto: Jeff Roberson / AP

”Bättre än väntat”

Johan Franzén nöjd med comeback. OS-reserven noterades för en assist när Detroit föll.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

OS i Vancouver startar om
 dagar,  tim,  min,  sek.

OS-bloggen.

OS-bloggen. Följ med bakom kulisserna före och under 2010 års vinter-OS. Vi följer också de svenska OS-hoppen hack i häl.

Udda fåglar i OS.

Udda fåglar i OS. Utförsåkare från Ghana och argentinska freestyleåkare är några av antihjältarna i Vancouver.

Inget drag efter biljetter.

Inget drag efter biljetter. Europeiska fans är tveksamma till fotbolls-VM. 27

Kungligt stöd i Vancouver.

Kungligt stöd i Vancouver. Kungaparet på plats för att heja på svenskarna under andra OS-veckan. 2

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 15

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 144

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 12

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Norstedts lanserar läsplatta

Färdigladdad med böcker. Nordstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattor tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus. 2

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 19

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 15

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11