Argentinas väg till VM i Sydafrika har varit nästan lika dramatisk som förbundskaptenen Diego Maradonas liv. Men den har saknat all hans genialitet som spelare.
Maradonas ljusblåvita lagbygge har fått stryk av Bolivia med 1-6, varit sekunder ifrån att tappa poäng mot slagpåsen Peru på hemmaplan, blivit utspelat av Brasilien och lyckats med konststycket att få Lionel Messi att se ut som en medelmåtta.
Trots det spelar Argentina VM nästa sommar. ”Hatmatchen” mot Uruguay i Montevideo, natten till torsdag svensk tid, var på nytt en lång uppförsbacke men slutade liksom senaste matchen mot Peru i argentinsk lycka – om än inte med en ny sälglidning från Maradona.
Med bara sex minuter kvar tryckte inhopparen Mario Bolatti in 1-0 och Argentinas VM-avancemang var till slut säkrat som fyra i den sydamerikanska gruppen. För Uruguay väntar i stället play-off mot Costa Rica.
- Jag tillägnar hela det argentinska folket den här segern och jag tackar laget, sade Maradona efter matchen, innan han vände sig till de många kritikerna (se webb-tv ovan):
- Till dem som inte trodde på det här landslaget, till dem som behandlat mig som skräp vill jag bara säga att vi i dag har tagit oss till VM med den äran efter att ha slagit ett lag som Uruguay.
Men det vilda argetinska firandet efter slutsignalen speglade mer lättnad än segeryra. VM-avancemanget bär med sig mycket fler frågetecken än utropstecken.
Brasilien, Chile och Paraguay är också klara från Sydamerikas grupp. Från Nord- och Mellanamerikas grupp säkrade Honduras en VM-plats efter seger mot El Salvador. Sedan tidigare är Mexiko och USA klara.