Fotboll England

Aston Villa skrällde mot United

Publicerad 2009-12-12 20:31

Foto: John Peters / Getty Images

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Manchester United ägde spelet hemma på Old Trafford men för en gångs skull kom aldrig det förlösande målet. Aston Villa åkte hem med tre poäng efter en urstark försvarsinsats.

Aston Villa är uppe på tredje plats i Premier League och har bara släppt in 14 mål – näst minst i serien, ett efter Chelsea och lika många som United.

– Det var en stor seger för oss. Den ger extra självförtroende men vi har ett tufft program mellan jul och nyår, säger Villas tränare Martin O'Neill till BBC och syftar på matcherna mot Arsenal och Liverpool.

Manchester United hade chansen att gå i kapp ledarlaget Chelsea. Aston Villa satte stopp för de planerna.

I en svängig första halvlek med bra chanser åt båda håll satte Villa ledningsmålet. Gabriel Agbonlahor spelade ut på vänsterkanten till Ashley Young som hittade Agbonlahor på huvudet. Nemanja Vidic kom tiondelen för sent och hann inte emellan vid första stolpen.

Sedan var det Uniteds match. Wayne Rooney prickade ribbans underkant efter en halvtimme och i andra halvlek var trycket konstant. Men hur de än försökte fanns Richard Dunne och hans backlinje, eller storspelande målvakten Brad Friedel, i vägen.

– Vi bosatte oss i deras straffområde och hade vi tagit någon av alla chanser så hade matchen förmodligen förändrats. Det var en sån dag då inget gick in, säger Uniteds tränare Alex Ferguson till BBC.

Förlusten var mästarnas första på hemmaplan i ligan den här säsongen. Chelsea tackar för det – marginalen är tre poäng till tvåan United.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.