Fotboll allsvenskan herr

Åtvidaberg sparkar tränaren

Uppdaterad 2010-03-31 13:35. Publicerad 2010-03-31 12:49

Foto: Bildbyrån

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tre raka förluster och 0-7 i målskillnad. Då får Daniel Wiklund sparken som tränare för den allsvenska nykomlingen Åtvidaberg. ”Det har varit tufft för Daniel, allsvenskan är en annan nivå än superettan. Och vi valde att göra förändringen nu i stället för att vänta till efter femte, åttonde eller 15:e omgången”, säger ordföranden Jan Svensson till TT.

Den tidigare assisterande tränaren Andreas Thomsson har utsetts till huvudtränare med tipselittränaren Jan Carlson som assisterande tränare. Klubben har dessutom förstärkt tränarsidan med Bo Johansson, som bland annat tidigare har ansvarat för Danmarks landslag.

Redan efter den andra allsvenska förlusten började Åtvidabergs styrelse, i samråd med spelarrådet, att titta på hur man skulle lösa situationen.
– Daniel gjorde ett bra jobb i fjol då han förde upp laget i allsvenskan. Men på försäsongen har vi inte spelat bra och inte heller i de första allsvenska matcherna.

Att Andreas Thomsson görs till huvudtränare beror på hans taktiska kvaliteter.
– Andreas är en duktig taktiker och som assisterande får man inte alltid vara den som bestämmer, säger Svensson.

– Sen har vi kompletterat det med vår duktige instruktör på tipselitsidan, Jan Carlson. Och därutöver med den äldre visdomen genom Bo Johansson som ska hjälpa till under någon träning i veckan och vid matcher, ungefär som Benny Lennartsson i Gais förra året. Vi tror att det här nytänkandet hos oss, när vi får in en mycket professionell och erfaren tränare vid sidan om, ska gynna oss.

Målet med nyordningen, säger Svensson, är att standarden på laget ska vara bättre vid säsongens slut än det är nu.
– Men om det räcker till att vara kvar i allsvenskan, det vet varken du eller jag. Men vi tror att vi kan skapa ett bättre lag med de åtgärder som vi gjort.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning för de allierade.”

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan