Fotboll ungdomslandslag

Bajrami och Mehmeti skadade

Publicerad 2009-10-05 18:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Elfsborgs mittfältare Emir Bajrami och Malmös anfallare Agon Mehmeti har lämnat återbud till U21-landslagets match mot Kazakstan. Bajrami drog på sig en fotskada i söndagens match mot AIK.

- Han ringde själv till Jörgen Lennartsson (U 21-landslagets förbundskapten) och förklarade läget. Det är en stukning i foten, och även om det inte låter så allvarligt kommer han inte hinna bli spelklar under de här dagarna, säger Elfsborgs sjukgymnast Martin Bergqvist till Eurosport på nätet.

Som ersättare till de båda har Sebastian Rajalakso (Djurgården) och Johan Mårtensson (Gais) kallats in.

- Båda spelarna har varit nära truppen i början av kvalet och de var med mot Danmark i somras. Det känns som två bra ersättare, säger Lennartsson.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Dominique Faget / AFP

Nu är det Real Madrids tur

DN rankar Champions League-lagen. Real Madrid och José Mourinho sitter i förarsätet när utslagsrundan i Champions League börjar.

David mot Goliat. Inte ens tränaren tror på Leverkusen.

Ballack skadad. Slipper förödmjukelsen på bänken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Mer från förstasidan

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Blend Images / Alamy

Uppdaterade och sömnlösa

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Beroende som liknar alkoholism.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.