Vänsterbacken Eric Abidal blev utvisad med 20 minuter kvar att spela.
Under ordinarie tid hade laget inte haft ett enda skott på mål.
Det var inte mycket som talade för Barcelona när matchklockan på Stamford Bridge tickade in på övertid.
Då slog han till, Andres Iniesta.
Med ett pressat skott med högerfoten hittade han rätt bakom en maktlös Petr Cech i Chelseamålet.
Målet innebar att Barcelona, och inte Chelsea, spelar final i Rom den 27 maj.
– Vi förlorade aldrig koncentrationen och tron på att vi skulle kunna göra mål. Vi lyckades till slut och nu ska vi möta ett fantastiskt Manchester U i finalen, sade den påtagligt omtumlade Barcatränaren Pep Guardiola till Viasat efter matchen.
Det logiska i resultatet kan diskuteras.
Chelsea skapade ett antal farliga situationer i samband med fasta situationer och blixtsnabba omställningar.
Dessutom kunde laget mycket väl ha fått åtminstone en straff.
Två gånger blev en urstark och glödhet Didier Drogba omilt behandlad i straffområdet.
Vid ett annat tillfälle såg det ut som att Barcas mittback Gerard Piquet fick bollen på armen i boxen.
Men domare Övrebö från Norge valde att fria.
Det gjorde Michael Ballack rasande och efter matchen protesterade Drogba så intensivt att han fick gult kort.
Annars började det bra för Chelsea. Redan i nionde minuten tog laget ledningen.
Michael Essien fick kalasträff med en vänstervolley och bollen gick via ribban in otagbart bakom Victor Váldes i Barcamålet.
Fjolårsfinalisten såg sedan ut att ha full kontroll på händelserna, men en 1-0-ledning i fotboll är alltid bräcklig.
Chelsea var helt klart det bättre laget i går, men sett över två matcher är det absolut inte oförtjänt att Barca spelar final i Rom 27 maj.
Man gör det mot regerande mästaren Manchester U.
Vilken match kan inte det bli...