Fotboll Frankrike

Benzema dras in i franska sexhärvan

Publicerad 2010-04-21 18:22

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Real Madrids anfallare Karim Benzema och Lyons kantspelare Sydney Govou dras in i den prostitutionshärva som just nu skakar fransk fotboll. Båda ska förhöras av polisen sedan de pekats ut av en kvinna som säger sig ha sålt sex till landslagsspelarna.

Sedan tidigare har Bayern Münchens Franck Ribery erkänt i förhör att han hade sex redan 2009 med den nu 18-åriga kvinnan.

Enligt fransk lag är sex med en minderårig (under 18 år) prostituerad förbjuden och kan ge fängelse upp till tre år och böter på närmare 450.000 kronor.

Ribery har hävdat att han inte visste att kvinnan var under 18. Kvinnan uppges i förhör ha sagt att hon hade sex mot pengar med både Ribery och Benzema som minderårig men att hon uppgav för spelarna att hon var över 18 år.

Govou uppges ha haft sex med kvinnan så sent som i förra månaden.

Ingen av spelarna har än så länge blivit anklagade för något brott.

Det var i samband med en utredning om ett misstänkt nätverk av prostituerade på en nattklubb i Paris som uppgifterna om Ribery, Benzema och Govou blev kända för polisen. Föreståndaren för klubben och tre servitriser har häktats.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Efter söndagskvällens möte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”.

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård KU-kritik

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan