Berg hoppas få chansen på topp

Publicerad 2009-06-10 00:22

Foto: Pontus Lundahl/Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Med Johan Elmander, Henrik Larsson och Marcus Rosenberg borta öppnas plötsligt landslagsdörren för Marcus Berg. – Får jag chansen så vet jag att jag oftast gör mål också, säger Berg.

 Han är nästan lika vass som Zlatan. Med sina 17 mål på 31 ligamatcher hamnade Berg på tredje plats i holländska skytteligan, Zlatan vann italienska Serie A med 25 mål på 35 matcher. 

Och precis som Ibrahimovic är Berg högaktuell att ta ett steg till i karriären. Men det är mer blygsamma klubbar än Barcelona och Real Madrid som visat sitt intresse för Berg.
Men holländska mästarna AZ Alkmaar är inte heller fy skam.

– Annars är det väl inget jätteseriöst. Men min agent sköter det där, säger Berg som inte vill förlänga kontraktet med Groningen.

Våren var lite upp och ned för Marcus Berg.
– På slutet har det gått bättre spelmässigt och jag fick göra några mål, det är alltid positivt.
Berg vet vad som gäller om han får chansen.
– Det gäller att hålla fokus och göra det man är bra på. 

Direkt efter onsdagens match åker Berg, som gjort sex A-landskamper men inget mål, till Båstad för att förstärka U21-landslaget som på tisdag inleder EM-slutspelet mot Vitryssland.

– Jag följer dem och det ska bli riktigt kul. Jag är i bra form och det blir ett viktigt slut på säsongen för mig. 

Med två målinriktade forwardar ökar givetvis chansen att förbättra målskillnaden, i dagsläget pinsamma 2–2, rejält. På tisdagen försvann Johan Elmander ur startelvan på grund av en axelskada, av allt att döma spelar inte heller Mikael Nilsson som har problem med en lårskada. Även Anders Svensson är ett frågetecken.

Inför matchen mot Danmark mörkades Svenssons skada. Nu är man ärligare och sanningen är den att det avgörs först på matchdagen om Anders Svensson kommer till spel. Skadeläget innebär att Lagerbäck tvingas att göra en hel del förändringar jämfört med matchen mot Danmark. 

Att Adam Johansson, som känns lite kantig på vänstersidan, tar Mikael Nilssons plats på högerkanten är högst rimligt. Det troliga är att Behrang Safari, som är lite vassare framåt än Oscar Wendt, får spela till vänster. Mittfältet kan bli samma fyra som senast. Vill Lars Lagerbäck ha en kraftigare offensiv kan Daniel Andersson bänkas till förmån för Viktor Elm som dessutom är bra i luften vilket kan vara ytterligare ett vapen i jakten på mål mot Malta.
 

– Han kan även spela forward, konstaterar Lagerbäck. Det gäller att hitta rätt balans i laget med spelarna olika egenskaper utifrån hur vi tror och förväntar oss att Malta ska spela.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom uttalandet. Efter söndagskvällens möte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”.

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård KU-kritik

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 26 4 tweets 22 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan