Fotboll svenska landslaget herr

Berg tog chansen i Lagerbäcks avskedsmatch

Publicerad 2009-10-14 23:52

Foto: Björn Tilly/Bildbyrån

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

VM-kvalmötet med Albanien slutade med seger 4-1. Matchen blev till en milstolpe i svensk landslagsfotboll. Epoken Lagerbäck försvann med slutsignalen. Samtidigt tog de nya, unga spelarna chansen att ge den ännu inte utsedde, nye förbundskaptenen beskedet; Vi vill vara med!

Marcus Berg var den som allra klarast visade att han vill ha en roll i det nya landslag som ska sikta mot EM 2012, i första hand.

Marcus stod för ett mål och en målgivande.
– Det kändes riktigt bra idag, det har gjort det hela veckan, jag känner att jag har något att ge, säger han.

Och visst, det var ett lysande inhopp han gjorde, Marcus Berg. In i stället för Elmander efter 37 minuter, målskytt redan efter tre minuter, sedan han snappat upp en dålig bakåtpassning. Och ytterligare två minuter senare nickade han ner en frispark till Olof Mellberg som kunde trycka in 3-0.

Insatsen visar att Berg blir en spelare att luta sig mot, nu när Henke Larsson är borta ur landslagsbilden.

Berg är giftig i boxen, och han nyper till direkt, i alla lägen. Han var faktiskt nära att göra ett andra mål sex minuter föreslutet, då han avlossade en volleykanon från straffområdesgränsen, men den albanske målvakten mirakelräddade.

Sverige fick en flygande start i kylan. Matchuret hade bara tickat fram lite drygt fem minuter när Olof Mellberg nickade in 1-0 på hörna, slagen av Kim Källström.

Men den flygande starten var knappast resultatet av organiserad och välspelad fotboll, utan det kördes på framåt utan någon större kontroll.

Det blev nämligen uppenbart så snart albanerna blivit någorlunda varma i byxorna, för då tog de helt enkelt över matchen, bollade ut Sverige på mittfältet, och hade full kontroll.

Och det blev knappast bättre av att Kim Källström tvingades kliva av redan efter 21 minuter med en bristning i ljumsken.
– Jag tror inte det är så farligt, vi får se när jag kommer hem till Lyon, säger Kim.

En kvart senare var det dags för nästa byte, då Johan Elmander kände av sin gamla lårskada, och lämnade plats för Berg.
– Tror inte heller det är så farligt. Kände lite på baksidan, och tog det säkra före det osäkra, säger Johan.

Bolton möter Manchester U i helgen, och man kan misstänka att managern Gary Megson helst vill ha en frisk Elmander till mötet på Old Traffrord.

Andra halvlek blev den första lik, och att det kom en reducering var knappast överraskande,
Men Anders Svensson kunde ändå öka till 4-1 i slutminuterna, efter en soloraid där han hittade en väg rakt igenom den albanska försvarslinjen.

Mikael Nilsson tackade för sig i landslaget i och med den här matchen. Sannolikt gäller detsamma för Anders Svensson och Daniel Andersson.

Henke Larsson var inte ens ombytt, kände av ett ömmande knä. Henke stannar därmed på 106 landskamper.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Foto: Themba Hadebe / AP Joshua Titima, tv, och Chisamba Lungu hyllar sina döda landslagskamrater.

Tusentals firade på kyrkogården

”De startade kampen.” Zambias seger i de afrikanska mästerskapet tillägnades landslaget från 1993, som kraschade på väg till en match i Gabon.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.