Fotbollslegendaren Johan Cruyff sågar sina landsmän efter finalförlusten mot Spanien i fotbolls-VM. I en krönika i den katalanska tidningen El Periódico skriver Cruyff att Holland spelade fult och smutsigt och att Spanien förtjänade segern.
Holländaren, som efter sin tid som spelare och tränare i Barcelona är något av en kultfigur i klubben, ville inte hänga ut någon spelare speciellt, men menade att nästan hela laget spelade fult och att de inte ville ha bollen.
– Ett lag spelade antifotboll eftersom de trodde att det var enda sättet att överleva. För det andra, favoriterna, blev spelet för fult. Det stod 0–0 i full tid för att de som ville inte kunde, skriver han.
Cruyff ansåg också att Holland borde ha fått två röda kort i inledningen av matchen.
– De spelade så fult och tufft att de till och med sårade mig, skriver han.
Cruyff passade också på att kritisera domaren Howard Webb.
– Man kan döma dåligt, göra fel, men man kan inte skapa sin egen rättvisa och, ännu värre, hitta på en egen tolkning av regelboken, skriver den förre Barçatränaren.
– Domaren underlät inte bara att visa ut två holländare, utan han tittade också åt andra hållet i situationer där han borde ha blandat sig i.
– Spanien vann, Iniesta gjorde mål och Barçastilen triumferade, sammanfattade han.