Djurgårdskaptenen Markus Johannesson trodde inte att det var sant.
I sin allra sista match på elitnivå fick han till slut jubla.
– Det är helt osannolikt. Vi var ju uträknade, säger han efter att den allsvenska platsen är säkrad.
Markus Johannesson tackade för sig i och med kvalreturen mot Assyriska på söndagen.
Men att det skulle sluta med en bragdvändning, där Djurgården efter en tung säsong knep det allra sista halmstrået och vände 0–2-underläget från den första matchen, hade han aldrig trott.
– Något sådant här har jag aldrig varit med om, jublar han i spelargången efter 120 minuter på planen.
– Vi har knutit näven så många gånger. Vi visar på en otrolig styrka, och det gav resultat till slut.
Djurgården totaldominerade matchen på Stadion och tog välförtjänt ledningen i den 52:a minuten genom Jan Tauer. När Christer Youssef ökade på tändes Djurgårdshoppet ytterligare.
– Men vi skulle ha gjort fler mål. Särskilt i den första halvleken skulle vi haft några bollar till, säger Johannesson som sedan fick se Mattias Jonson avgöra i förlängningen.
Då hade Assyriska länge spelat med en man mindre, sedan mittbacken Lamin Conateh skadats.
– Men det dröjde länge innan vi fattade att vi var en man mer. Men sen är det rätt person som får kliva fram och avgöra, säger DIF-kaptenen.
325 allsvenska matcher, och ett SM-guld (2005), är vad 34-åringen stannar på. Härnäst väntar mer tid för familjen.
– Framför allt ska jag avlasta min fru nu. Vi har alla varit inne i en kvalbubbla.
– Men det känns tomt. Och osannolikt att få sluta så här. Vi har inte gjort en bra säsong, haft mycket skador och turbulens. Men vi löser det till slut. I sista sekunden.
Tränaren Andrée Jeglertz håller med – och kan äntligen pusta ut.
– Ett fantastiskt avslut på en tung säsong. En konstig men underbar känsla, säger han.
– Vi gjorde en dålig prestation senast, men det finns en drivkraft i den här gruppen som vi plockade fram maximalt.
Hur sov du natten före matchen?
– Efter den här säsongen har man fått en vana att spela sådana här matcher. Och sova är en sak man måste lära sig, säger Jeglertz.
– Men nu ska vi fira det här med middag. Och sen ska jag hem och sova. Bättre än i natt.