Fotboll ungdomslandslag

EM gav turistnäringen 130 miljoner

Publicerad 2009-09-07 16:54

Foto: Andreas Hillergren / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

U21-EM blev en samhällsekonomisk succé, värderad till 130 miljoner kronor. Siffror fotbollen nu ska använda för att få regeringsstöd för att tillsammans med Norge söka fotbolls-EM 2016.

Svenska fotbollförbundet ska under tisdagen försöka övertyga regeringen om att stödja en ansökan om att arrangera fotbolls-EM tillsammans med Norge under 2016. Som trumfkort tar fotbollförbundets delegation med sig färska siffror som visar vilken samhällsekonomisk succé sommarens U21-EM var. Värdet på konsumtionen uppskattas till 130 miljoner kronor.

"Det är höga omsättningssiffror jämförelsevis med andra idrottsevenemang, och speciellt för ett mästerskap under den allra högsta nivån inom en idrott. Staten, tillsammans med värdstäderna som tagit en viss ekonomisk risk i arrangemanget, är de ekonomiska vinnarna på turneringen", säger Sofia Zere på Turismens Utredningsinstitut (TUI), som varit projektledare för analysen, i ett pressmeddelande.

U21-EM avgjordes 15-29 juni. Totalt besökte 163 196 åskådare matcherna i Helsingborg, Malmö, Göteborg och Halmstad.

Ansökan om EM 2016 ska lämnas in i februari och Europeiska fotbollsförbundet (Uefa) utser arrangör i maj 2010. Övriga länder som söker är Italien, Frankrike och Turkiet.

"Då talar vi om betydligt högre summor. Fler lag deltar, fler supportrar kommer hit", säger förbundets generalsekreterare Sune Hellströmer.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Foto: Themba Hadebe / AP Joshua Titima, tv, och Chisamba Lungu hyllar sina döda landslagskamrater.

Tusentals firade på kyrkogården

”De startade kampen.” Zambias seger i de afrikanska mästerskapet tillägnades landslaget från 1993, som kraschade på väg till en match i Gabon.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför alla hjärtans dag

Hur fira alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.