Grupp A.
Lag: Tyskland, Turkiet, Österrike, Belgien, Kazakstan, Azerbajdzjan
I grupp A är förstås Tyskland de stora favoriterna. Tyskarna bjöd på strålande fotboll under sommarens VM-slutspel i Sydafrika och inleder EM-kvalet med gott självförtroende. På fredagen möter man Belgien på bortaplan. Belgarna har en stark defensiv med spelare som Vermaelen och Kompany i backlinjen och ska inte underskattas.
Bakom Tyskland och Belgien hotar Turkiet. När turkarna får spelet att stämma är de svårslagna. Särskilt på hemmaplan.
Grupp B
Lag: Ryssland, Slovakien, Irland, Makedonien, Armenien, Andorra
Ryssland överraskade många i det senaste EM-slutspelet. Arsjavin och Pavlyutjenko var lysande och segern över Holland var mäktig.
Sedan dess har det inte gått lika bra. Ryssarna missade VM i Sydafrika efter en snöplig playoff-förlust mot Slovenien och flera av spelarna som spåddes en lysande framtid 2008 har stannat av i utvecklingen.
Grupp B bör dock inte vara några större problem för ryssarna. De två främsta motståndarna heter Irland och Slovakien. I Slovakien är det framför allt Napolistjärnan Marek Hamsik som sticker ut.
Grupp C
Lag: Italien, Serbien, Estland, Nordirland, Slovenien, Färöarna
Italien bygger nytt. Att Cesare Prandelli har ersatt Marcello Lippi på tränarbänken syns tydligt på laguttagningen. De gamla VM-hjältarna från 2006 har lämnat plats åt yngre förmågor. I anfallet tar Antonio Cassano åter plats. Han erbjuder den kreativitet som italienarna så tydligt saknat i de två senaste mästerskapen.
Serbien har ett starkt lag och kan utmana Italien om gruppsegern. Vidic, Ivanovic och Krasic är namn som inger respekt.
Skulle något annat lag än storfavoriterna Italien och Serbien gå vidare från gruppen måste det ses som en jätteskräll.
Grupp D
Lag: Frankrike, Rumänien, Bosnien- Hercegovina, Vitryssland, Albanien, Luxemburg
Frankrike försöker glömma sin pinsamma VM-insats och nye tränaren Laurent Blanc tvingas ställa ett helt nytt lag på banan. Hur lång tid tar det för fransmännen att bli samspelta?
Just nu ser Bosnien minst lika starka ut som Frankrike. Om anfallaren Edin Dzeko fortsätter att ösa in mål är gruppsegern inte omöjlig.
Rumänien ska inte heller underskattas. På en bra dag kan de slå vilket lag som helst.
Grupp E
Lag: Holland, Sverige, Finland, Ungern, Moldavien, San Marino
Mycket har redan skrivits om Sveriges grupp. VM-finalisten Holland är förstås storfavoriter och Zlatan och gänget kommer förmodligen att få sikta in sig på andraplatsen. Lyckas man besegra Ungern på Råsunda är mycket vunnet.
Grupp F
Lag: Kroatien, Israel, Grekland, Georgien, Lettland, Malta
Kroatien är inte lika bra som för ett par år sedan. Men i svaga grupp F får de ändå ses som favoriter. Grekerna är för dåliga framåt och israelerna saknar spets. Övriga lag håller väldigt låg kvalitet.
Grupp G
Lag: England, Schweiz, Bulgarien, Wales, Montenegro
Sommarens VM gjorde ingen engelsman glad. England, som såg så starka ut i kvalet, gjorde en bedrövlig insats. Backlinjen var ihålig, mittfältet fantasilöst och anfallarna iskalla. Nu är pressen på tränaren Capello enorm. Ska han lyckas få laget på rätt köl igen?
Montenegro har ett par duktiga spelare (Vucinic och Jovetic framför allt) men kommer att få svårt att utmana hela vägen. Då ligger kanske Schweiz bättre till för att knipa andraplatsen? Laget besegrade Spanien i VM och har en hög högstanivå.
Grupp H
Lag: Portugal, Danmark, Norge, Island, Cypern
Portugal slog Nordkorea med 7-0 i VM i somras. Men i övrigt bjöd laget på ganska tråkig fotboll i Sydafrika. Cristiano Ronaldo gör mest nytta på mittfältet men tvingas ofta flytta upp på topp när de ordinarie anfallarna inte hittar målet. Med tanke på att Ronaldo missar de inledande matcherna på grund av skada ser det inte helt ljust ut för Portugal.
Danmark och Norge gör upp om andraplatsen. Danskarna har mer spets i truppen och borde gå vinnande ur den striden.
Grupp I
Lag: Spanien, Tjeckien, Skottland, Litauen, Liechtenstein
Spaniens mittfältsstjärna Xavi har sagt att fredagskvällens match mot Liechtenstein kommer att bli svår. Det är förstås årets största lögn. Spanjorerna kommer att leka hem den här gruppen.
Tjeckien var väldigt duktiga i mitten av 00-talet. Tomrummet efter Nedved och Poborsky har dock (som väntat) varit svårt att fylla. Tjeckerna ska vara nöjda om de kommer före Skottland i grupp I.