Fotboll svenska landslaget herr
Esks val: Svennis och Sundhage
Publicerat 2009-10-12 00:44
Foto: AP Sundhage - förbundskapten för herrlandslaget?
SOS – Svennis & Sundhage … de är mina favoriter till Lagerbäcks jobb. SOS är en svensk matklassiker. Jag vill att SOS blir en svensk fotbollsklassiker.
DN Teman i artikeln
Fotboll svenska landslaget herr
- Senaste nytt
- Sverige får möta Holland i EM-kvalet
- Allbäck vill ha Frankrike
- Sverige föll på Fifa-rankingen
- Brolin gjorde ett landslagsmål till
- Hamrén har gett Zlatan en deadline
- Inte många får se Wales i mars
- Oavgjort mellan Syrien och Sverige - i misstag
- Tre debutanter mot Syrien
- Hamrén ber spelarna sätta egna betyg
- Visumkrångel stoppade Allbäcks resa
- Krönika/inblick
- Esk: Dags att avgå, Lagrell
- Esk: Hamrén rätt man – med fel kontrakt
- Lagrells kafferesa en pinsam Norgehistoria
- Snabbanalys
- Esk: Drömlottning för Sverige
Svennis och Sundhage är paret som bör ta över efter Lagerbäck och Andersson.
Sundhage som assisterande till Svennis? Men hon är ju kvinna.
Ja, och? Vilken svensk har större internationella meriter? Vem har tagit ett internationellt mästerskapsguld när enda godkända resultatet var – guld?
De kommande förbundskaptenerna har en huvuduppgift. Det handlar om Zlatan Ibrahimovic.
Inte hur Zlatan ska bli bättre i laget utan hur laget ska bli bättre med Zlatan. Hur ska laget göra för att sluta vara så enkelspårigt i sitt stora beroende av Zlatan?
Pia Sundhage vet hur det är att vara klarast lysande stjärna i ett landslag. Sven-Göran Eriksson vet hur man jobbar med stora stjärnor i en trupp. Därför är de två en perfekt och spännande kombination som skulle skaka om truppen rejält.
Det blir ingen stor generationsväxling så vad som behövs är en väckning och omskakning.
Förbundsbasen Lars-Åke Lagrell hjälpte en ung kvinna att vinna ordförandekampen i
Riksidrottsförbundet mot motståndarnas gamla gubbkandidat.
Nu ska han välja en kvinna igen. Tillsammans med sin blivande generalsekreterare Mikael Santoft, hans parhäst i RF-racet.
Sundhage skulle aldrig riskera att tystna bredvid huvudansvarige Svennis. Den som nobbar en inbjudan från George W Bush är inte rädd att stå upp för sina åsikter.
Hans Backe, då? Han som tackade nej till att bli Svennis sidekick i Notts Co för att inte vara i passningsskugga om Lagrell skulle leta Lagerbäcks efterträdare?
Jag lånar några ord från Madonna i en passning till Lagrell:
”Don’t go for the second best, baby.”
Jag trodde aldrig att Svennis skulle kännas aktuell för det här jobbet men hur kul kan det vara att försöka skaka liv i Notts County? Och hur ekonomiskt säker känns den där satsningen?
Lagrell måste i alla fall ställa frågan. Det är inte alls omöjligt att Svennis är så sugen på rampljuset att han tackar ja.
Om inte Pia Sundhage blir hans medarbetare är Jörgen Lennartsson min man. U 21-kaptenen vet hur nästa generations spelare fungerar i och inför skarpa lägen. Lagerbäck och Söderberg hade samma fördel när de började med A-laget.
Lars Lagerbäck har tagit mängder av kloka beslut som förbundskapten. Att sluta vid missat VM var ännu ett. Det var en typisk lagerbäckare, att stänga den här frågan gör att gruppen lättare bara kan koncentrera sig på ett bra resultat på onsdag.
Han har allt oftare tagit chansen att berätta hur privilegierad han är. När Lagerbäck nu hade en presskonferens som skulle kunnat vara en av de mest känsloladdade för egen del såg han till att det blev en officiell tack-till-er-stund. Ett tack till spelarna för allt de låtit honom vara med om.
De tre var knappast valda av en slump.
Hans drömspelare för det som varit (Henrik Larsson), hans drömspelare inför det som kommer (Rasmus Elm) och en (Kim Källström) som inte alltid haft en drömtillvaro under Lagerbäck. Kim satte fingret på Lagerbäcks ledarstil.
– Jag har haft perioder när det varit jobbigt och jag inte fått spela, men det har alltid funnits en stor ömsesidig respekt, sade Kim.
På väg från presskonferensen hör jag Lagerbäck prata i Radiosporten och han får frågan om sina känslor och säger att det mest är tomhet efter förlusten.
”Det här å sluta är inte så dramatiskt”.
Ännu en typisk lagerbäckare.
Lagrell ska se till att Lars Lagerbäck på Fotbollsgalan får en ordentlig avtackning för allt han gjort för svensk fotboll. Även Idrottsgalan – där Lagerbäck märkligt nog aldrig fått ledarpriset – borde ge kvalkungen och festfixaren en hyllning.
Anna Anka har sagt att svenska kvinnor vill leva som hon. Jag överlåter till er kvinnor att avgöra den saken, men det finns säkert en hel del svenska män som skulle vilja vara som Zlatan Ibrahimovic.
Men de flesta av oss svenskar – män och kvinnor – har inte mycket gemensamt med Anka eller Ibrahimovic. Vi har däremot en hel del Lagerbäck i oss och det är väl inte alltid man gillar sin egen spegelbild och det vanliga och vardagliga i ens tillvaro.
Det är därför Lars Lagerbäck haft vissa problem att vinna folkets kärlek.
När han presenterades som assisterande förbundskapten stod han lutad mot en vägg långt bak i ett av Råsundas konferensrum. Framme satt Tommy Söderberg och pratade om tryggheten i att ha en stark centrallinje.
Det kommer Lagerbäcks efterträdare också att ha när EM-kvalet börjar hösten 2010.
Isaksson, M&M-paret Mellberg och Majstorovic och Zlatan och Elmander håller bra. På centrala mittfältet ska Källström ha en Svensson bredvid sig, gamle Anders eller nye Gustav.
Vänsterbacken Safari känns gjuten och Mikael Lustig, mannen utan vader, är en högerback för framtiden.
Problemen är samma som när Söderberg och Lagerbäck började, mittfältets kanter (se grafiken).
Samuel Holmén kommer att vara aktuell men knappast given.
Rasmus Elm kändes gjuten för en månad sedan men har haft svårt när luften blivit het. Det räcker inte att vara prickfri bakåt, han måste vara lika bra framåt.
All klokhet förvandlas ibland till försynthet när matcherna blir tuffa och täta, det syntes redan i U21-EM. Han var inte en spelare som tog tag i matchen. Han lät matchen komma till honom.
Läs mer: Esk: Drömlottning för Sverige
Visar 1-10 av 85. Per sida:
Och nej, Lagerbäck har inte varit impopulär för att han har varit som alla andra (varför han nu skulle vara det). Han har varit impopulär därför att han inte har kunnat hantera media, agerat thurigt och nedlåtande, har haft ett dåligt kroppsspråk, varit en dålig coach och vägrat erkänna när landslaget inte förmått att prestera.
Johan, 20:24, 15 oktober 2009. Anmäl
Tycker det var humor att se Esks framtida landslag i DN häromdan. Nästan identiskt med startelvan mot Danmark! Halloj, det ska byggas ett lag mot EM-2012 och VM-2014, inte 2009.
Svennis, 22:29, 13 oktober 2009. Anmäl
Ey Esk! Varför ändrade du dig? Du sa ju först att Svennis var ditt förstaval. Nu är den artikeln borta. Var det du som kom på idén med Sundhage/Svennis eller var det någon som tipsade om att det nog kunde bli lite mer reaktioner och "pionjärsruggdynk" i och med denna variant?
I-Son, 22:23, 13 oktober 2009. Anmäl
Ja, varför inte "SOS"? Helst hade jag sett Sundhage/Lennartsson från U21-landslaget som ett spännande par. Det är verkligen på tiden att SvFF ser till att nyttja framförallt Sundhages kompentens och erfarenhet. Som fotbollsintresserad är jag less på både det svenska spelet som det har sett ut lång tid nu. Ingenting framåt, pinsamt se svenska "stjärnor" så obenägna att anfalla! Mittfältsspelet är ju en viktig förklaring till att det inte stämt framåt, men jag tror även på att spelidén måste omprövas. Och sen till alla kommentarer där man misstror Sundhage - vakna upp! Vi lever på 2000-talet! SvFF: Vakna upp och visa nytänkande som även gynnar landslaget.
Sundhage vore spännande!, 18:04, 13 oktober 2009. Anmäl
Heja Johan! Helt rätt.
Jesper, 15:34, 13 oktober 2009. Anmäl
Vem vinner vem vet mest av anna anka och zlatan?
mondrian, 15:02, 13 oktober 2009. Anmäl
Vad är det för språk - "kärring", haglande angrepp om politisk korrekthet. Det är uppenbarligen dags för en massa herrar att vakna upp - till en ny skön verklighet som är på väg. Där det inte duger att avfärda någon på grund av sitt kön. Ni som tror att det blir på annat sätt är inte bara politiskt inkorrekta - ni kommer att finna er frånseglade. Där kan ni, ut i rymden, stå och ropa dumheter om den rättvisa som ni skäller för politisk korrekthet. Synd för er - skönt för oss andra som får leva i ett vettigare samhälle på denna punkt.
KK, 13:08, 13 oktober 2009. Anmäl
Heja Esk det absolut bästa som sagt i denna debatten på länge!!
Fotbollsfantast, 12:24, 13 oktober 2009. Anmäl
Pia och Svennis hade varit det absolut häftigaste någonsin! Det hade varit så fruktansvärt underbart om det hade varit de två det föll på. Jag inser att Pia inte hade klarat det själv, inte för att hon inte är kunnig utan enbart för att hon inte skulle få respekt från spelare och fans, vilket är så sanslöst löjligt. Men med Svennis i ryggen hade detta varit det intressantaste i hela den grunda, fastfrusna idrottsvärlden på väldigt väldigt länge.
Henrik, 22:34, 12 oktober 2009. Anmäl
Nanne Bergstrand är den svenske tränare som lyckats bäst med begränsat spelarmaterial de senaste 10-15 åren. Och han är i alla fall bra mycket mer meriterad än vad Lagerbäck var när han tillträdde.
normalperson, 22:07, 12 oktober 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bra träningsskor - Ellos
Bra löpar- & sportskor från flera kända varumärken till bra pris!
-
Träningsskor
Modetyger, festtyger, stretchtyger för dans/konståkning/gymnastik m.m.





















