Enligt Gazzetta dello Sport ska Inter-presidenten Massimo Moratti och Samuel Eto'os agent träffas i eftermiddag för att slutförhandla om de sista detaljerna. Den segdragna affären kan bli klar under kvällen.
Barcelonaanfallaren Eto´o begärde först 130 miljoner kronor om året för att gå med på att spela i Inter, och därmed fungera som delbetalning till italienarna för Zlatan Ibrahimovic.
Inter erbjöd 100 miljoner.
Där strandade förhandlingarna på måndagen, men vid lunchtid på tisdagen kom klubben med ett nytt bud: 105 miljoner kronor. En lön som skulle betyda ett lyft på nästan 20 miljoner jämfört med Eto´os nuvarande kontrakt, enligt spanska Sport som följer Barcelona från nära håll.
Eto'o svarade i sin tur med att sänka sina krav till 115 miljoner.
Tio miljoners skillnad är i sammanhanget en spottstyver. Hela affären, där Zlatan Ibrahimovic byts mot 45 miljoner euro samt Samuel Eto'o och ett lån av Alexander Hleb, är lågt räknat värd en bit över 750 miljoner kronor.
Förhandlingarna väntas därför bli klara redan under tisdagen.
– Samuel Eto´o kommer att bli vår, säger Inters president Massimo Moratti enligt Gazzetta dello Sport.
Därmed kan Zlatan Ibrahimovic ha gjort sin sista träning med Inter. Tidningen Sport skriver att Ibrahimovic redan har en biljett till Spanien. Barcelonas tränare Pep Guardiola uppges vilja ha svensken på plats så snart övergången är klar, så att han hinner lära känna sina lagkamrater och lagets spelsystem ordentligt innan säsongen startar.
– Det här är den perfekta lösningen. Vi får en spelare av hög kvalitet som ersätter en av världens bästa spelare. Men han som ersätter är också en av världens bästa spelare, säger Barças president Joan Laporta enligt Expressen.
Alla lär bli nöjda i slutändan. Förutom kanske den förre Barça-mittfältaren Edmilson som tycker att hans förre klubb gör en dum affär.
– Jag hade inte bytt Eto´o mot någon annan. Han är bäst i världen, mycket bättre än Ibrahimovic, säger Edmilson i radiokanalen Ona FM.