Fotboll England
Finanskrisen sätter avtryck i Premier League
Publicerat 2008-10-02 23:13
LondonKrisen i världsekonomin börjar märkas även i Premier League och kaoset på Wall Street påminner en hel del om det i Newcastle United.
DN Teman i artikeln
Fotboll England
- Nyheter
- David Elms första mål i Premier League
- Portsmouth hoppas slippa konkurs
- Birmingham vände och vann
- Drogba matchhjälte i London-derby
- Blackburnsupporter dog efter skada på läktaren
Gick ner till Craven Cottage förra helgen för att se Londonderbyt mellan Fulham och West Ham och blev förvånad över att Hammers varit innovativa och satt siffrorna även på framsidan av matchtröjan. Så insåg jag att det var en självpåtvingad åtgärd eftersom klubbens tröjsponsor, reseföretaget XL, gick i konkurs härom veckan.
Det började redan i höstas då Northern Rock blev den första banken i Storbritannien som hotades av konkurs. Som om inte klubben hade tillräckligt med problem var det Newcastle som banken sponsrade. Northern Rock överlevde, men logotypen på tröjorna tjänar som en påminnelse om att detta är en klubb i kris. Medan fansen genomför demonstrationer mot ledningen har ägaren Mike Ashley tagit in Joe Kinnear som tillfällig tränare. Det var bara det att den mer eller mindre bortglömde gamle Wimbledontränaren hade en fyra år gammal avstängning hängande över sig och därför fick han inte debutera vid sidlinjen på St James' Park, utan på läktaren.
Efter sitt första träningspass meddelade Kinnear att han, så fort Ashley sålt klubben, kommer att ersättas av Alan Shearer och Kevin Keegan. Den senare är som bekant den populäre figur vars plats Kinnear just tagit. Rörigt?
Ja, laget spelar just nu lika oorganiserat som klubbledningen agerar. Nigerianska affärsmän står först i kön för att köpa klubben. Man är frestad att fråga Ashley om han hört talas om Nigeriabrev.
West Ham har börjat bättre sportsligt, men ekonomin är hårt prövad. Jag har ingen aning om hur de isländska ägarna påverkas av oron i landets bankverksamhet, men utöver smällen med XL har klubben dömts att betala över 300 miljoner kronor i kompensation till Sheffield United efter den omtalade Tevezaffären 2007.
Det var då West Ham klarade sig kvar i Premier League på Uniteds bekostnad sedan man använt Carlos Tevez, som enligt domen inte var spelklar. Och detta har de kommit fram till nu - 18 månader senare.
West Ham har överklagat till Cas (idrottens internationella skiljedomstol) och hoppas på någon form av förlikning, men hur det hela än slutar är Hammers en av flera klubbar som ser ut att ha en darrig ekonomisk framtid.
Manchester United lär klara sig, även om det också här finns en tröjsponsor i gungning. Försäkringsjätten AIG räddades som bekant av George W Bush och hans medhjälpare. Typiskt, säger en del Chelsea- och Liverpoolfans.
Vem står näst på tur? Med tanke på lagen om alltings jävlighet är det frestande att tippa Tottenham. Deras tröjor pryds med texten Mansion.com, vilket passande nog för dessa tider beskrivs som ett kasino på nätet.
I Newcastle har en del fans uteblivit vid matcherna i protest. Annars har inte finanskrisen satt några märkbara spår i publiksiffrorna - ännu, är bäst att tillägga.
Säsongsbiljetterna är redan betalda och smällen kan komma nästa säsong. Det är i alla fall inte omöjligt att det blir ledigt i några av de loger på Emirates och Stamford Bridge som tillhör Londons före detta finanskungar.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bra träningsskor - Ellos
Bra löpar- & sportskor från flera kända varumärken till bra pris!
-
Träningsskor
Modetyger, festtyger, stretchtyger för dans/konståkning/gymnastik m.m.





















