Fotboll allsvenskan herr

”Firman Boys har infiltrerat AIK”

Publicerad i dag 06:00

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Bengaler på AIK-läktaren under premiärmatchen mot Elfsborg.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Under några månader har ”Uppdrag granskning” haft fokus på Firman Boys, en hårdför supportergrupp som bildades för mer än 20 år sedan. Inför onsdagens program ”Hotet inifrån” har programmets ledning vidtagit säkerhetsåtgärder.

– Det händer att medarbetare blir hotade men det är inte vanligt, säger Nils Hanson som är ansvarig utgivare för programmet. Vi vidtar de mått och steg som krävs.

Nils Hanson säger att det inte finns några direkta hot i det här fallet men att det alltid finns en beredskap på redaktionen.

– Det är avhängigt av vilken typ av jobb man gör, vilka krafter man utmanar. Ibland kan man, utan att kanske vara förberedd på det, hamna i kriminella kretsar, säger Hanson.

”Uppdrag granskning” har kommit över hemligt material inifrån Firman Boys där det avslöjas hur huliganerna infiltrerat AIK genom att 2009 välja in en av sina egna i AIK Fotbolls styrelse.

Programmet vill också visa att Firman samarbetar med Hells Angels och att den kriminella verksamheten kryper allt närmare storklubbarna.

Johan Segui, ordförande i AIK Fotboll, tar avstånd från de värderingar Firman Boys står för. När Janne Josefsson, ”Uppdrag gransknings” affischnamn, berättar att en av AIK:s ungdomstränare är medlem i Firman blir Segui överraskad.

– Visar det sig att han är medlem i Firman Boys då är hans tid som ungdomstränare över i AIK, säger Segui i programmet.

– Det är kristallklart.

Ungdomsledaren, som under pseudonymen Johan Höglund skrivit boken ”En av grabbarna”, var också den som ledde kampen för att få in medlemmar i AIK-styrelsen.

”Årsmötet är avklarat. Allt gick enligt beräkningarna. Nu kommer det bli väldigt svårt för ordföranden och bihang att ta ett enda beslut bakom vår rygg”, skriver Höglund i ett hemligt sms som ”Uppdrag granskning” fått ta del av.

Ungdomsledaren ska också ha varit drivande när en AIK-spelare skulle påverkas för att skriva nytt kontrakt med klubben.

AIK får också kritik för att man bjuder in samtliga supportergrupper, inklusive Firman Boys, till sina medlemsträffar.

– Även om vi inte delar uppfattningar om alla saker så är dialogen nyckeln att ta sig framåt, menar Segui i programmet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

Kommentarerna ska hålla respektfull ton. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg med exempelvis rasistiskt och sexistiskt innehåll (läs vårt regelverk för artikelkommentarer). Vänligen håll dig till ämnet och skriv inte längre än 500 tecken.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Joel Marklund / Bildbyrån Zlatan Ibrahimovic på uppvärmningen inför matchen.

Just nu: Barcelona mot PSG direkt

Champions League. Zlataqn Ibrahimovic spelart en av huvudrollerna i kvällens kvartsfinal. PSG har bänkat Beckham, i Barcelona är Messi avbytare.

Foto: Jessica Gow / Scanpix

”Blev bättre av barnet”

Tar bort pressen. Simhopparen Anna Lindberg är en av många idrottare som kommit tillbaka på hög nivå efter att ha fött barn.

Foto: Scanpix

Skyttekungen vill skippa Tre Kronor

Ishockey-VM. Elitseriens skyttekung vill åka till NHL på en gång. Men hockeyförbundet kommer troligen att säga nej. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

”Vi har unik chans”

Stärkta av 2–2 i Paris åker Paris Saint-Germain till Barcelona för att försöka vinna. ”Vi har en unik chans”, säger Maxwell. Champions League.

Messi på bänken. Fàbregas får spela från start.

Juventus–Bayern München. Tyska favoriter efter seger hemma.

Messi från start eller inte. Såg bra ut på träningen.

Foto: AFP

”Inte fotboll utan rasism”

Efter 3–2-förlusten. ”Det här är inte fotboll, utan rasism”, skriver Malagas ägare shejk Abdullah Al Thani på twitter och kräver en utredning.

Mer från förstasidan

Foto: Joel Marklund / Bildbyrån Zlatan Ibrahimovic på uppvärmningen inför matchen.

Just nu: Barcelona mot PSG direkt

Champions League. Zlataqn Ibrahimovic spelart en av huvudrollerna i kvällens kvartsfinal. PSG har bänkat Beckham, i Barcelona är Messi avbytare.

Dotterslös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK.

Foto: AP

Putin på hemlig finländsk polislista

”Felaktig inmatning.” Ryska presidenten Putin på en hemlig lista över individer misstänkta för samröre med organiserad brottslighet.

Foto: AFP

Presidentgåva slutade på middagsbordet

President Hollande förärades en kamel som tack för Frankrikes militärinsats i Mali. Men kamelen blev till middagsmat. Åts upp av värdfamilj. 10 0 tweets 10 rekommendationer

DN Allsvenskan

Specialbilaga. Filmer, analyser, reportage och spel.

Sportåret 2013

Månad för månad. 2013 blir ett späckat sportår med flera stora mästerskap i Sverige.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Löfven hånar regeringen

Veckans löp. Korvgrillning och mer från S-kongressen.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Bästa Beatrice Ask

Läs Khemiris brev. ”Jag vill att vi byter skinn”.