Hammarby åkte på tredje raka förlusten mot en nykomling i superettan. Degerfors vann med 4–2 (3–1) inför 5.250 åskådare på Stora Valla.
Nu riskerar Hammarby att hamna under kvalstrecket när tionde omgången av superettan slutspelas i helgen. Det var knappast där Michael Borgqvist och Jesper Blomqvist drömde om att laget skulle hålla till.
Trots att tränarparet jobbat hårt med spelarnas inställning var det mer än lovligt lojt i första halvlek.
Oförklarligt med tanke på den start Hammarby fick.
– Kris är det inte, det är bara att jobba vidare, säger Borgqvist besviket i tv-intervjun efter matchen.
Redan efter drygt tre minuter bredsidade skyttekungen Linus Hallenius in 1–0 efter ett inspel från Sebastian Castro-Tello.
Degerfors replikerade direkt.
Tre minuter senare nickade Peter Samuelsson in en långboll i djupled, en boll som antingen Isak Dahlin eller målvakten Johannes Hopf borde fått bort, men båda tvekade.
Hemmalagets 2–1-mål var en delikatess. Christophe Lallet rundade Mauro Jarpa innan han slog ett stenhårt inlägg som Samuelsson nickade in och vid 3–1 hittade Tobias Solberg rätt med en vänstervolley från 35 meter som kommer att vara med och slåss om titel ”Årets mål”.
Domarens halvtidssignal kom som en befrielse för de tillresta Hammarbyfansen.
I andra halvlek spelade Hammarby upp sig. Nu var det svartgula tröjor som vann de flesta närkamperna och hade de piggaste benen. Castro-Tello, som gjorde sin bästa match för säsongen, drev in från vänsterkanten och efter många om och men hittade han ett skottläge, bollen smet in vid stolpen till höger om Degerfors målvakt Sebastian Karlsson.
När Hammarby jagade kvittering i slutet av matchen slarvade lagkaptenen Filip Bergman och bollen spelades ut till Johan Bertilsson som sprang sig fri och fastställde slutresultatet till 4–2.