Linda Forsberg räddade Sverige i fotbollslandskampen mot USA natten till onsdagen svensk tid. Med ett iskallt avslut ordnade Malmöspelaren 1—1 i den 57:e minuten, vilket stod sig tiden ut.
USA, med svenska förbundskaptenen Pia Sundhage i spetsen, har bara förlorat en gång sedan Sundhage tog över i januari 2008.
Ett facit på 47 segrar och fyra oavgjorda (varav två mot Sverige) imponerar. Därför var förbundskaptenen Thomas Dennerby självklart nöjd med matchen.
- Ett klassmål av "Foppa" och jag är mycket nöjd med matchen. Efter kvitteringen var vi bättre än USA och kunde faktiskt ha vunnit, säger han till fotbollsförbundets hemsida.
Matchen, i Omaha i Nebraska, var den första i ett dubbelmöte mot USA. Den andra matchen spelas i East Hartford, Connecticut, på lördag.