Så fort förbundsstyrelsen fattat ett beslut kommer de att meddela detta.
– Det är två frågor som ska diskuteras. Den ena handlar om när i tid förbundsstyrelsen ska ta ställning till fallen, om det är när tingsrättens dom har fallit som det är i det här fallet, eller när spelaren överklagat domen så att den vunnit laga kraft, säger Lagrell och fortsätter:
– Den andra frågan för förbundsstyrelsen handlar om vilka andra typer av förseelser som kan hända där förbundet har anledning att säga det här är så stötande att spelaren inte ska spela i landslaget. Så att vi har klart på förhand vad som gäller, säger Lagrell.
Alexander Gerndt har på sig fram till 3 januari att överklaga domen.
Fotbollslandslagets huvudsponsor Svenska Spel tog tidigare på onsdagen kraftigt avstånd från det kvinnomisshandelsbrott som landslagsanfallaren Alexander Gerndt dömts för.
– Det är otroligt allvarligt, säger sponsringschef Johan Lindvall.
Gerndt fick under tisdagen två års villkorlig dom och böter för att ha misshandlat sin före detta fru.
– Han är dömd och det är otroligt allvarligt. Sedan är frågan hur länge man ska döma en person. Men skulle vi ha haft ett event i morgon skulle han inte vara med, säger sponsringschefen på Svenska Spel, Johan Lindvall.
Svenska Spel diskuterar saken med Svenska fotbollförbundet och vill inte ge några mer precisa svar om hur företaget som huvudsponsor till landslaget tänker agera.
– Det är så pass känsligt. Vi har mycket åsikter om det här, men de vill vi ta med förbundet innan vi kommenterar utåt.
Riksdagsledamoten Johan Linander (C) som även är vice ordförande i justitieutskottet, hoppas att fotbollsförbundet tar tydlig ställning.
”Hoppas att Sv Fotbollsförbundet tänker på att landslagsspelare ska vara goda föredömen för alla yngre killar och tjejer som spelar fotboll”, skriver han på Twitter.
– Jag har svårt att se att man kan vara en god förebild för unga när man är dömd för den typen av brottslighet, säger han till TT och vill poängtera att han främst reagerade som ”fotbollsälskare” och inte som C-politiker.
– I Sverige är vi väldigt noga med att politiken inte får lägga sig i fotbollen och så ska det vara, säger han men tycker att det är viktigt med ett tydligt uttalande från förbundet.
– Det viktiga är att man inte säger att ”det här var nog inte ett så grovt brott, han fick ju inte ens fängelse” för det är ett grovt brott som han har dömts för även om det inte blev fängelse.
Umbro är tröjsponsor till Svenska fotbollförbundet (SvFF).
– Vi har fullt förtroende för att SvFF löser detta på ett bra vis, säger Magnus Månsson, vd för New Wave Sports som distribuerar Umbro i Sverige.
– När det gäller sakfrågan tar Umbro självklart avstånd från allt våld, kvinnomisshandel etcetera, det gör vi å det starkaste. Vi reagerar starkt mot allt slags våld och vill inte vara förknippade med det överhuvudtaget.
Han vill inte närmare säga hur företaget ställer sig till om när Gerndt kan spela.
– Det vill jag prata med SvFF om.