Fulham var piskat att vinna med två mål. Annars hade äventyret i Europa League varit över.
Det är det inte. Och i Juventus undrar man vad det är som händer.
Det är inte mycket spring i benen på ”den gamla damen” just nu. Den italienska storklubben går snarare på knäna.
På torsdagskvällen kravlade Juventus ut från Craven Cottage i London, demolerat av ett mittenlag från Premier League.
Fulham vann med 4–1 och tog sig vidare med sammanlagt 5–4.
Då började ändå David Trezeguet med att skicka in 1–0 för italienarna redan efter två minuter. Där och då stod Fulham – utan David Elm, han var inte ens med i truppen – med insikten att det krävdes tre mål framåt och helt tätt bakåt för att ens nå förlängning.
40 matchminuter senare och Fulham var i fatt. Bobby Zamora kvitterade och sedan ordnade ungraren Zoltan Gera såväl 2–1 som 3–1.
Så dags var Juventus decimerat till tio man sedan Fabio Cannavaro fått rött kort. Ett öde som senare även drabbade Jonathan Zebina.
Men då var det redan över för Juventus del.
Den store matchvinnaren i London hette Clint Dempsey. Med åtta minuter kvar gjorde han 4–1-målet – en vacker lobb från drygt 20 meter – som tog Fulham vidare.
– En fantastisk laginsats. Deras målvakt gjorde fyra otroliga räddningar. Att slå Juventus är något speciellt. Jag är säker på att var och en av dem (Fulhams supportrar) kommer att minnas den här kvällen ett bra tag framöver, säger managern Roy Hodgson.
I Bremen höll en klassisk tysk tokoffensiv på att ta Werder vidare. Valencia ledde med 3–1 i halvtid men en kvart in i andra hade Bremen nått i fatt till 3–3. Men eftersom den första matchen slutade 1–1 var Valencia vidare på bortamål.
David Villa prickade in 3–4 innan Claudio Pizzaro kvitterade. Trots Bremens ansträngningar (Markus Rosenberg kom in i 84:e) – 27 skott på mål – höll spanjorerna undan.
Panathinaikos föll sensationellt med 1–3 hemma mot Standard Liége i första matchen och den skadan gick inte att reparera. Belgierna vann hemma med 1–0 och Mattias Bjärsmyr har spelat färdigt i turneringen.
Det har även Marseille, som förlorade hemma mot Benfica med 1–2 och med 2–3 totalt.
Marcus Berg spelar vidare med Hamburg trots 3–4-förlust borta mot Anderlecht men avancemanget grundlades via 3–1 hemma.
På Anfield tog sig Liverpool till kvartsfinal efter 3–0 mot Lille och totalt 3–1. Vidare är även Atletico Madrid, tack vare bortamålsregeln (3–3 totalt mot Sporting Lissabon).
Kvartsfinallottningen sker på fredagen.