Fotboll allsvenskan herr
Hammarbys ordförande hoppar av efter hot
Publicerat 2009-10-05 11:29
Foto: Bertil Ericson / Scanpix Polis strömmar till i samband med Hammarby-Gais på Söderstadion 23 september.
Den hotfulla situationen kring Hammarby Fotboll har blivit för mycket för Staffan Thorsell. I ett öppet brev på måndagen meddelar han att han avgår.
Fotboll allsvenskan herr
- Relaterad Webb-TV
-
Guldfirande i Solna
2009-11-01 19:37
-
Johan Esk: "Henke har inte spelat klart"
2009-10-20 12:29
-
Se målvakten flytta stolparna
2009-09-24 16:03
- Nyheter
- Hamréns Rosenborg sist i Spanien
- Två brassar till Allsvenskan
- BP får hem tonåring från Italien
- Dyrestam borta hela säsongen
- Dyrestams skada skuggade IFK-seger
- Ung vänsterback till Djurgården
- Edman klar för Helsingborg
- Hammarby sparkar informationschefen
- Snöyra stoppade match mellan BP och Väsby
- Wanderson kvar i Gais och glad ändå
- Beckhams lagkompis till Gais
- Spanien populärast bland de allsvenska lagen
- Elfsborg laddar i Marbella
- Joseph Elanga klar för Malmö FF
"De hotelser, tillmälen och rop på 'dödsstraff' som når mig är kanske inte bokstavligt menade men jag kan inte blunda för dem", skriver Thorsell, och fortsätter:
"Hotfulla personer som dyker upp i mörkret sent om kvällen när jag är på väg hem från ännu ett Hammarbymöte och skriker ut anklagelser mot klubbens styrelse skrämmer mig. När min fru är rädd för att möta någon i trappan på sin väg till hissen gör det mig bestört och förbannad på samma gång."
I samband med matchen mot Gais på Söderstadion den 23 september fick Thorsell och styrelsen lämna sina platser på läktaren efter att en del supportrar uppträtt hotfullt. Efter bråken vid samma match skrev Thorsell senare ett öppet brev där han kallade bråkstakar i supporterskaran för ”falska fans”.
"Det är visserligen sant att jag gillar Hammarby sedan barnsben. Men jag älskar min fru, som jag varit gift med i 43 år, långt mer och vill inte utsätta henne och mig själv för mer av det vi upplevt de senaste dagarna".
Thorsell hann bara vara ordförande i tre månader.
Läs mer: Tobias Grahn helt klar för Mjällby
Visar 1-10 av 44. Per sida:
Anders och A, tur att fotbollspubliken drar in mångdubbelt mer än de här problemen kostar då.
08, 18:50, 6 oktober 2009. Anmäl
Antingen spelar man utan publik eller utan boll. Då slipper man slösa pengar på detta vuxendagis.
Anders, 11:59, 6 oktober 2009. Anmäl
Att Thorsell avgår kanske är bra, men inte på detta sätt. Att utse en syndabock är bara sorgligt. Vi som supportrar till Bajen måste visa hjärta och inte hot. Klart vi har något att säga till om, bajen är vårt lag men inte på detta sätt. Vi älskar vårt lag och detta är inget bevis på det. Visa kärlek på plan och i samhället. Fan skit i tabell bajen är bäst ändå. Bajen Fans visar inte hjärta utan bara feghet och hur dumma bajare får ta talan för alla bajare utan att ha någon som helst verklighetsförankring, det som framkommer där har ingen grund i gemene man tänk, dvs för det flesta bajare. Kom igen nu bajen visa vilka som bestämmer på läktarna, de som beter sig illa, de kastar vi ner till snuten, för jag säger bara: Ut med packet!
Ann, 07:50, 6 oktober 2009. Anmäl
Vänta - hallå! Asså ärligt! Lägg ner Hammarby, jag menar verkligen avsluta laget! Säg upp spelarna och styrelsen och så får väl fansen sitta hemma och supa och grina istället. Ta bort alla lag vars sk "fans" orsakar mer problem än glädje. Och så publikfria matcher, om det nu är själva sporten som är så viktig. Varför ska samhället lägga resurser i form av arena, poliser och spaltmeter på ett vuxennöje som inte klarar av sig själv?
A, 07:23, 6 oktober 2009. Anmäl
Att Thorsell avgår kanske är bra, men inte på detta sätt. Att utse en syndabock är bara sorgligt. Vi som supportrar till Bajen måste visa hjärta och inte hot. Klart vi har något att säga till om, bajen är vårt lag men inte på detta sätt. Vi älskar vårt lag och detta är inget bevis på det. Visa kärlek på plan och i samhället. Fan skit i tabell bajen är bäst ändå. Bajen Fans visar inte hjärta utan bara feghet och hur dumma bajare får ta talan för alla bajare utan att ha någon som helst verklighetsförankring, det som framkommer där har ingen grund i gemene man tänk, dvs för det flesta bajare. Kom igen nu bajen visa vilka som bestämmer på läktarna, de som beter sig illa, de kastar vi ner till snuten, för jag säger bara: Ut med packet!
Ann, 06:48, 6 oktober 2009. Anmäl
Såg en barnvagn med en liten skylt som det stod "bajare" på. Eftersom jag är inflyttad till Stockholm trodde jag att det var en märklig upplysning till omvärlden om att deras lilla son var en riktig "bajsare". Nu har jag lärt mig att supportrarna för ett lokalt fotbollslag kallar sig "bajare"...
Hugo, 21:12, 5 oktober 2009. Anmäl
För några år sen var alla skriverier om AIK och deras huliganer. Sen blev söder hett i alla avseenden och det var Bajen som gällde så då sökte sig massa drägg dit. Smäll in 1000 videokamereor på stadiorna, identifiera varenda ena och rensa ut dem en efter en. Livstids avstängning och 2000 timmar tvångstittande på isdans med rysktalade kommentatorer.
Nisse Hult, 20:58, 5 oktober 2009. Anmäl
Du är en fin människa, men du förstår inte...dom, djuren, njuter!
STRUVE, 20:21, 5 oktober 2009. Anmäl
maxat
var har du ställt dig med dina små barn om jag får fråga? Om i klacken och du själv inte är riktigt klackvan är det urbota dumt. För i klacken är det ett jäkla liv, hopp studs gap och skrik och diverse fula ord. Dvs ingen bra plats placera sina barn i.
Fast å andra sidan ser jag varje match flera barn som är med i klacken och dom verkar då inte lida.
Richard, 19:44, 5 oktober 2009. Anmäl
Varför kan inte bråkmakare och vandaler få ordningsbot? Det är ju så lätt då någon bilist kör några km för fort. En rejäl första gången, sedan kriminalisering. Eller är det för att JO och liknande hela tiden förhindrar ingripande? Eller vågar ingen störa valboskapen?
robb, 19:42, 5 oktober 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bra träningsskor - Ellos
Bra löpar- & sportskor från flera kända varumärken till bra pris!
-
Träningsskor
Modetyger, festtyger, stretchtyger för dans/konståkning/gymnastik m.m.





















