Nya arenaprojekt

Inledande spadtag för nationalarenan

Publicerad 2009-12-07 16:53

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Kronprinsessan Victoria tog på måndagen det första spadtaget för Arenastaden i Solna.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kronprinsessan Victoria tog på måndagen det första spadtaget till det som så småningom ska bli den nya nationalarenan.

- Det är ett historiskt tillfälle i dag för svensk fotboll. Det har ju inte varit någon av oss förunnat att få vara med om en så stor sak som skapandet av en ny nationalarena, säger Svenska fotbollförbundets ordförande Lars-Åke Lagrell till förbundets hemsida.

Den nya arenan, som ska ha kapacitet för 50.000 åskådare, är beräknad att stå klar 2012. Precis som den nuvarande nationalarenan, Råsunda, kommer den att vara belägen i Solna, norr om Stockholm.

- Äntligen får vi en arena för landslaget och av internationell klass, något som vi saknat tidigare,säger Lagrell.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Jonas Lindkvist Fredrik Carlsson.

Nu behöver AIK Carlssons stadga

”Vi lärde oss mycket av streckdramat förra året”, säger AIK:s backklippa när elitserien går in i slutspurten. Omstart i elitserien.

Mera snack och raka puckar. Djurgårdens vapen inför avgörandet.

Foto: Dominique Faget / AFP

Nu är det Real Madrids tur

DN rankar Champions League-lagen. Real Madrid och José Mourinho sitter i förarsätet när utslagsrundan i Champions League börjar.

David mot Goliat. Inte ens tränaren tror på Leverkusen.

Ballack skadad. Slipper förödmjukelsen på bänken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Apichart Weerawong / AP Förutom bombmannen själv ska tre personer ha fått mindre allvarliga skador.

Man skadad av sin bomb i Bangkok

Gripen svensk kopplas till händelsen. En man som uppges vara iranier skadades svårt av en bomb i Thailands huvudstad Bangkok på tisdagen.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.