Fotboll Champions League

Inter under press

Publicerad 2009-12-09 15:42

Foto: Giuseppe Cacace / AFP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Inter, och inte minst klubbens tränare José Mourinho, är under press inför kvällens match mot Rubin Kazan. Men den slagfärdige portugisen viftar bryskt bort alla olyckskorpar.

Som när Sandro Mazzolas varning kommer på tal. Interlegendaren sade efter helgens ligaförlust mot Juventus att klubbordförande Massimo Morattis tålamod med Mourinho kan ta slut om Inter inte går vidare i Champions League.

- Vad sade Mazzola? Spenderar han pengar på Inter? Vad har han för roll i Inter? Beslutar han om jag lämnar klubben i juni? kontrade en stridslysten Mourinho på tisdagens presskonferens.

Det är inte första gången som Mourinho biter tillbaka med kraft när han ställs mot väggen om förväntningarna på Inter, och säkerligen inte den sista.

Men framgång i Champions League är vad Moratti drömmer om och där ingår inte ett plötsligt slut på San Siro en tidig decemberdag.

För att vara säker på att undvika nesan att åka ut redan i gruppspelet krävs seger i kväll, oavgjort kan också räcka beroende på resultat mellan Dynamo Kiev och Barcelona. Mourinho har inga tvivel.

- Vi är inte rädda för Rubin Kazan. En eloge till dem för att de vann ryska ligan, men jag tror på vinst för oss, sade Intertränaren, och lade till:

- Det enda som gäller är att vinna.

Rubin Kazans tränare Kurban Berdyev var mer försiktig när han fick frågan om segervissheten hos hemmalagets tränare.

- Jag vet att Mourinho sagt att de kommer att vinna; vi får se, sade Berdyev vid sin presskonferens.

- Inter kommer inte bara att försvara de kommer att försöka anfalla också. De har haft lite problem på sistone, men jag tror inte det kommer att påverka matchen.

Läs mer: Alla har chansen i grupp F

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.