Fotboll landslag

Iran förnekar spelaravstängningar

Publicerad 2009-06-24 15:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Iran har inte utfärdat några livstidsavstängningar av landslagsspelare som öppet protesterat mot valresultatet. Det hävdar det iranska fotbollsförbundet på onsdagen.

- Inget sådant beslut har tagits, säger en talesman för det iranska fotbollsförbundet enligt den italienska nyhetsbyrån Ansa.

Det var den engelska tidningen The Guardian som skrev att landslagsstjärnorna Ali Karimi, Mehdi Mahdavikia, Vahid Hashemian och Hossein Ka'abi stängts av på livstid, och hänvisade till en artikel i den regimvänliga tidningen Iran.

Men Karimi ska, enligt förbundet, i stället ha valt att sluta.

- Han är inte avstängd. Han kom till oss i dag och sade att han vill sluta, säger presstalesmannen Satvad Mohammad på det iranska fotbollsförbundet till SVT Sport, och påpekar att inga spelare stängts av.

The Guardian uppgav också att spelarna fråntagits sina pass, vilket tycks bekräftas av Satvad Mohammad, som dock påpekar att samtliga fått tillbaka sin pass.

Sex spelare inledde VM-kvalmatchen mot Sydkorea i Soeul för en vecka sedan med gröna band om handlederna, i protest mot valresultatet i Iran. Spelarna ska ha fått order om att ta av sig dem i halvtid. Samtliga lydde utom lagkaptenen Mahdavikia, som bar en grön kaptensbindel matchen igenom.

Fotbollsspelarnas protest fick stor internationell uppmärksamhet och matchen direktsändes också i statlig television i Iran. Matchen, som slutade 1-1, innebar att Iran missar VM-slutspelet i Sydafrika nästa år. Det iranska fotbollsförbundet bad under måndagen offentligt om ursäkt för misslyckandet.

BBC-inslag om händelsen (extern länk)

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Slog Finland – vann hemmaturneringen

Oddset hockey games. Tre Kronor besegrade Finland i finalen av Globenturneringen med 3–1 (0–0, 1–0, 2–1) på söndagen.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.