Fotboll Norge

Jan Jönsson tar över Rosenborg

Publicerad 2010-07-26 15:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter en tid med spekulationer är det klart att den före detta Landskrona-tränaren Jan Jönsson blir tränare i det norska mästarlaget Rosenborg.

Svensken har skrivit på ett fyraårskontrakt, enligt Rosenborg. I dag är Jönsson tränare för konkurrerande Stabaek i norska ligan.

- Han står för det RBK står för. Trevlig och anfallsglad fotboll. Han har gjort ett fantastiskt jobb i Stabaek. Jag ser fram emot att få arbeta med Jönsson, säger Terje Svendsen, styrelsemedlem i Rosenborg till Nettavisen.

Jönsson ersätter Nils Arne Eggen som hoppade in som tillfällig tränare i Rosenborg efter Erik Hamréns beslut att coacha det svenska landslaget.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Foto: Magnus Hallgren

Loppissäsongen har rivstartat

Köplystna samlas på p-platser och i parker och vrider och vänder på tomatplantor, tavlor, stakar och spel. Allt trängre bland stånden.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan