Fotboll England

Fabio Capello avgår

Uppdaterad 2012-02-08 21:19. Publicerad 2012-02-08 20:29

Foto: Sang Tan / AP Fabio Capello i samspråk med John Terry.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fabio Capello avgår som förbundskapten för England. Det meddelade det engelska fotbollsförbundet, FA, på onsdagskvällen. ”Fabios avskedsansökan accepterades och han kommer att sluta med omedelbar verkan”, skriver FA i ett pressmeddelande.

Fabio Capello har varit i öppet bråk med FA sedan i fredags, då förbundet beslutade att frånta John Terry kaptensbindeln i landslaget. Terry står anklagad för att ha skrikit rasistiska tillmälen till Queens Park Rangers-försvararen Anton Ferdinand och ska upp i rätten i juli.

Capello har varit kritisk till förbundets beslut att – som han ser det – straffa spelaren innan dom har fallit.

På onsdagskvällen träffades förbundskaptenen och representanter för FA för att diskutera frågan. Efter mötet meddelade fotbollsförbundet att Capello lämnar sin post med omedelbar verkan.

– Vi har accepterat Fabios avskedsansökan, och enats om att det här är rätt beslut, säger FA:s ordförande David Bernstein i ett pressmeddelande.

Beslutet kommer bara fyra månader före sommarens EM-slutspel. Den 15:e juni möter England Sverige i Kiev. I gruppen spelar även värdnationen Ukraina och Frankrike.

– Vi vill tacka Capello för hans arbete med det engelska landslaget och önska honom all lycka i framtiden, säger David Bernstein.

FA har kallat till presskonferens klockan 13:00 svensk tid på torsdagen. I brittiska medier spekuleras det kring huruvida en efterträdare till Capello kommer att presenteras redan då. Tottenhams tränare Harry Redknapp – som på onsdagen friades från ett åtal om skattefusk – tros ligga bra till för jobbet.

Fabio Capello tog över som engelsk förbundskapten 2008. Under hans ledning kvalificerade sig England till VM-slutspelet 2010. Capellos kontrakt skulle ha gått ut efter sommarens EM-slutspel.

Läs mer: ”Positivt för England att Capello avgår”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Foto: Magnus Hallgren

Loppissäsongen har rivstartat

Köplystna samlas på p-platser och i parker och vrider och vänder på tomatplantor, tavlor, stakar och spel. Allt trängre bland stånden.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan