JOHANNESBURG.
Richard Kingson var en av de få som orkade prata med pressen efter dramat mot Uruguay. ”Turen var inte på vår sida, men jag är stolt över vårt lag”, säger han.
Kvartsfinalen mellan Ghana och Uruguay fick en nästan osannolik upplösning. I förlängningens slutsekunder, det stod 1–1 i matchen, räddade anfallaren Luis Suarez med händerna på mållinjen. Rött kort och straff. Ajax-spelaren Suarez får inte spela i semifinalen mot Holland.
Asamoah Gyan, som tidigare under turneringen slagit in två straffar, stegade fram och prickade ribban.
Det betydde att straffar skulle avgöra.
– Vi försökte trösta Asamoah och få honom att glömma missen, berättar Richard Kingson.
Gyan tog också Ghanas första straff och placerade den säkert i mål.
Uruguays veteran Sebastian Abreu slog den sista och avgörande straffen. Precis som i den brasilianska ligafinalen i våras, Abreu spelar för Botafogo, chippade han den rakt i mål.
– Jag trodde aldrig att han skulle våga det, jag trodde på ett skott i hörnet, säger Richard Kingsom som slängde sig åt höger.
Ghana, Afrikas sista hopp, är ute ur VM.
– Som ni kan se är alla spelare väldigt deppade. Vårt mål var att gå till semifinal och att sätta ett afrikanskt rekord, säger Kingson, som våren 2007 vaktade Hammbrys mål under tre månader.
Trots den bittra förlusten är Kingson stolt över sitt lag.
– Jag är glad för lagets skull och för min egen skull. Vi har ett ungt lag som har framtiden för sig, säger han.