Fotboll svenska landslaget herr

Klart: Hamrén tar över landslaget

Publicerad 2009-11-04 19:09

Foto: Bildbyrån

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Goda vitsord från några av hans tidigare spelare har stor del i att Erik Hamrén är Sveriges nye förbundskapten i fotboll. – Utan att säga några namn kan jag berätta att vi har talat med spelare som har haft Hamrén som tränare, säger Svenska fotbollförbundets ordförande Lars-Åke Lagrell.

Även lagkaptenen och storstjärnan Zlatan Ibrahimovic fick säga sitt innan Hamrén anställdes.

– Vi har informerat Zlatan. Han är vår lagkapten och är en klok och förnuftig tvåbarnsfar, säger Lars-Åke Lagrell.
– Däremot har vi inte belastat honom med att ta beslutet. Det är vårt ansvar.

På onsdagskvällen hade förbundskaptenskarusellen snurrat klart.

När Sveriges nye förbundskapten presenterades via ett pressmeddelande på förbundets hemsida var namnet föga förvånande Erik Hamrén.

Något mer förvånande var att Hamrén kommer att dubbeljobba till och med den 31 augusti 2010. Erik Hamréns nuvarande arbetsgivare Rosenborg släpper inte sin tränare förrän då.

– Det här är en kompromiss som alla har accepterat. Utan den hade vi inte fått med Rosenborg, säger Lars-Åke Lagrell.

När DN når Lagrell är han i Rom där han i dag ska vara matchdelegat under matchen mellan Roma och Fulham. Lagrells belåtenhet över att en ny förbundskapten är klar märks tydligt, men lika tydligt märks hur irriterad han är över uppgifterna som cirkulerade förra veckan om att förbundet tagit kontakt med Erik Hamrén utan att hans arbetsgivare Rosenborg gett sitt godkännande.

– Nu måste det väl vara fullständigt klart för alla att vi inte har lurat Rosenborg, säger Lars-Åke Lagrell med stark röst.

Han har lika stark röst när han understryker att Erik Hamrén är den ende som har erbjudits jobbet som ny svensk förbundskapten efter Lars Lagerbäck.

Med övriga kandidater, som till exempel Sven-Göran Eriksson, har man bara fört samtal för att sondera terrängen. Något konkret erbjudande har varken ”Svennis” eller någon annan fått.

Lars-Åke Lagrell träffade i förra veckan Erik Hamrén i Trondheim. Några dagar senare inledde förbundet förhandlingarna med Rosenborg, som Erik Hamrén hade gällande kontrakt med även nästa säsong. Snabbt stod det klart att parterna var långt ifrån varandra. Enligt uppgifter krävde Rosenborg fyra miljoner för att bryta kontraktet. En summa förbundet inte var beredda att betala och förhandlingarna strandade.

Erik Hamrén gjorde dock ingen hemlighet av hur gärna han ville bli svensk förbundskapten. Det bidrog till att parterna på nytt satte sig runt förhandlingsbordet och på onsdagen nåddes en uppgörelse.

Den innebär att Erik Hamrén kommer att dubbeljobba till och med den 31 augusti. Han fortsätter under den tiden som huvudansvarig för de nyblivna norska mästarna Rosenborg samtidigt som han smygstartar som svensk förbundskapten. Hans arbete som förbundskapten kommer dock under den här tiden att begränsas till landskamperna.

– Att vara förbundskapten för sitt land är och har varit en stor dröm för mig, och jag är mycket tacksam för att Rosenborg ger mig den här möjligheten, sa Erik Hamrén på en presskonferens som hölls i Trondheim på onsdagskvällen.

Hur mycket uppgörelsen med Rosenborg kostar det Svenska fotbollförbundet vill inte Lagrell avslöja.

– Det kommer varken vi eller Rosenborg att göra, men det är klart att en tio dagar lång turné i januari innebär att vi måste ersätta Rosenborg för att Erik är borta, säger Lagrell.

När Erik Hamrén börjar jobba på heltid som svensk förbundskapten kommer han att flytta tillbaka till Landvetter där familjen bott under Eriks år i Danmark och Norge.

Vem som blir assisterande förbundskapten är ännu inte klart.

– Den frågan är inte löst än, men det är klart att Eriks ord kommer att väga tungt, säger Lagrell.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Guldet allt närmare Real

La liga. Osasuna slog Barcelona med 3–2 på lördagen. Nu skiljer sju poäng upp till Real Madrid som har en match mindre spelad.

Foto: Bildbyrån

Tre Kronor vinnare igen

Bra i powerplay. Tre Kronor kom tillbaka från förlustmatchen mot Tjeckien och slog Ryssland med 4–1 på lördagen.

Foto: Scanpix

Svensk seger mot Serbien

Håller matchen vid liv. Efter en bragdartad insats lyckades Sverige slå Serbien i Davis cup-dubbeln.

Mer från förstasidan

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden förra året. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.

Foto: Charlotta Smeds

Krögare upprörs av razzior

Ska stoppa skattesmitning i Italien. Tillslagen delar landet i två läger.

Kontroller fick omsättning att öka. Så påverkas restaurangbranschen.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.