DN:s Johan Esk föreslog Pia Sundhage som ny förbundskapten för herrlandslaget i fotboll, men möttes av stor skepsis. När är Sveriges blågula herrar egentligen redo för en kvinnlig förbundskapten?
"Om 100 år ungefär, tror jag", säger Sabine Söndergaard, ordförande i herrallsvenska BK Häcken.
Söndergaard är en av få kvinnor i en hög position inom svensk herrfotboll.
Efter att Lars Lagerbäck bestämt sig för att sluta som förbundskapten tänkte hon själv att det vore häftigt med en kvinna som hans efterträdare.
Från förhoppning till verklighet är det dock långt, enligt Häcken-ordföranden.
Väldigt långt.
– Titta på näringslivet. Där har man jobbat med jämställdhetsfrågan de senaste 40 åren, och ändå har så lite hänt. Det händer inget utan kvotering, det är något som jag har förstått de senaste fem åren. Men inom fotbollen är ju kvotering en omöjlighet, säger Söndergaard.
När DN:s krönikör Johan Esk tog fram Pia Sundhage som sin kandidat fick han reaktioner som ”jag hoppas han skojar”, ”nä, det är för svårt” och ”ingen bra idé, det är trots allt stor skillnad”. Kommentarer som Sabine Söndergaard ger väldigt lite för.
– Jag har svårt att tro att det är jättestor skillnad mellan att träna ett dam- och ett herrlag, det är bara löjligt att säga det. Det är ett svepskäl för att man har svårt att se en kvinna som ska leda ett herrlag.
Susanne Erlandsson, vice ordförande i Svenska fotbollförbundet, tror inte att det tar ett sekel innan en kvinna får träna ett herrlag i eliten, men håller med om att det är en idrott med många könskonservativa värderingar.
– Jag tror det handlar om ett långsiktigt arbete, och att någon förening vågar satsa på en kvinna. Gör en det så vågar flera, säger Erlandsson.
– Men i grunden tycker jag att personer ska bedömas utifrån kompetens och inte utifrån kön. Men inom fotbollen har man ibland svårt att acceptera att det finns kvinnor som är kompetenta.
De båda är överens om att kvinnor dessutom måste prestera mer än sina manliga kollegor för att få samma respekt.
Men samtidigt poängterar Sabine Söndergaard att fotbollen inte är något unikum.
– Fotbollen är extremt konservativ. Det är ingen hemlighet att elitfotbollen är en mycket grabbig sport. Men det speglar frågan generellt i samhället, det är så det ser ut 2009, säger Söndergaard.
– Man är kanske rädd för att förlora sin manlighet. Det är nog extremt många män som har svårt att se att en kvinna ska styra över killarnas arena.