Fotbolls-VM 2010 Grupp F

Lippi bakom Italiens misslyckande

Publicerad 2010-06-24 13:44

Filippo Montefort / AFP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BLOEMFONTEIN. Italien kan säkra en plats i åttondelen genom att ta poäng mot eller besegra gruppjumbon Slovakien i eftermiddag. Men möjligheten att gå långt i turneringen kan ha försvunnit när laget bara nådde 1–1 mot Nya Zeeland.

Nu talar allt för att Italien i bästa fall slutar tvåa, eftersom gruppledande Paraguay knappast gör om de misstag Italien gjorde mot Nya Zeeland.

Och skillnaden mellan att komma tvåa i grupp F, och att vinna den är enorm.

Om Italien besegrat Nya Zeeland hade vägen mot semifinal varit mer eller mindre snitslad. Då han man ställts mot Danmark eller Japan i åttondelen, och mot Portugal, Schweiz eller Chile i en eventuell kvartsfinal.

Som grupptvåa hamnar man på den svåra halvan, får Holland i åttondel, och om man skulle överleva den orange orkanen väntar sedan Brasilien eller Spanien i en kvartsfinal.

Varför har det gått så snett för Italien? Största skulden bär 62-årige förbundskaptenen Marcello Lippi. Han har komponerat en VM-trupp som inte håller måttet. Han ratade anfallare som Antonio Cassano, Francesco Totti, Mario Balotelli och Fabrizio Miccoli. Till VM åkte i stället Antonio Di Natale, Giampaolo Pazzini, Alberto Gilardino, Fabio Quagliarella och Vicenzo Iaquinta. Spelare som inte levererat internationellt på år och dag.

Inte märkligt i fallet Di Natale, som gjorde 29 mål i serie A den gångna säsongen. Pazzini däremot behöver en kreatör som Cassano, lagkamraten från Sampdoria, bredvid sig för att fungera. Gilardino är faktiskt sämre än Englands Emile Heskey, han har inte rört bollen på två matcher. Iaquinta jämförs med en häst som springer utan jockey. Och Quagliarella, han får inte ens speltid.

Men även försvarsspelet lämnar en del i övrigt att önska. Backlinjen agerar stabbigt, och får ta på sig båda baklänges­målen i turneringen. Backlinjen blir heller inte tryggare av att målvakten Gianluigi Buffon drabbats av ryggproblem och riskerar att missa resten av turneringen.

Enligt en del bedömare, som följt Italien nära, före och under VM, är en italiensk succé i turneringen lika trolig som att Nicolas Anelka och Raymond Domenech skulle ingå partnerskap.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 20 12 tweets 8 rekommendationer

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Foto: Magnus Hallgren

Loppissäsongen har rivstartat

Köplystna samlas på p-platser och i parker och vrider och vänder på tomatplantor, tavlor, stakar och spel. Allt trängre bland stånden. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan