Fotboll England

Liverpooltränaren ber om ursäkt

Publicerad 2012-02-12 16:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ursäkterna duggar tätt i Liverpool. ”Jag uppförde mig inte på det sätt som anstår en Liverpooltränare”, säger Kenny Dalglish apropå intervjun med Sky Sports efter lördagens förlust mot Manchester United.

En hel fotbollsvärld bevittnade det uteblivna handslaget mellan Luis Suarez och Patrice Evra. Men Liverpools tränare Kenny Dalglish såg ingenting.

I en intervju med Sky Sports efter förlustmatchen mot Manchester United hävdade Dalglsih att han inte hade uppfattat händelsen. Liverpooltränaren anklagade även indirekt medierna för att ligga bakom den dåliga stämningen mellan lagen.

Nu ber Dalglish om ursäkt.

– När jag deltog i intervjun hade jag inte sett vad som hade hänt, men jag uppförde mig inte på det sätt som anstår en Liverpooltränare, säger han till Liverpools hemsida.

Tidigare under söndagen bad Luis Suarez om ursäkt för sitt beteende under matchen. Samtidigt riktade Liverpools vd, Ian Ayre, skarp kritik mot anfallaren.

– Ian Ayre har klargjort klubbens ståndpunkt och det är rätt att Luis Suarez nu har bett om ursäkt för vad som hände på Old Trafford, säger Kenny Dalglish.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 20 12 tweets 8 rekommendationer

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Foto: Magnus Hallgren

Loppissäsongen har rivstartat

Köplystna samlas på p-platser och i parker och vrider och vänder på tomatplantor, tavlor, stakar och spel. Allt trängre bland stånden. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan