Fotboll England

Martin Olsson i Blackburn till 2015

Publicerad 2010-06-19 15:04

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Martin Olsson har gjort succé i både Blackburn och i sin A-landslagsdebut. Det betalade sig. Nu har 22-åringen skrivit på ett nytt femårskontrakt med Premier league-klubben.

Martin Olsson, 22, var stundtals uppflyttad från vänsterbacken till vänstermittfältet i Blackburn förra säsongen och succén lät inte vänta på sig. Olsson blev en viktig kugge i laget och gjorde även målet som röstades fram till säsongens snyggaste av Blackburn-supportrarna.

Nu kan de hoppas på fler sådana. Olsson har skrivit på ett nytt femårskontrakt med Premier league-klubben som sträcker sig till sommaren 2015.

– Det var lätt att skriva på ett nytt kontrakt efter ha haft så roligt förra säsongen. Jag fick mycket självförtroende genom både tränare och medspelare. Jag fick chansen och det känns som att jag tog den, men för mig spelar det ingen roll om jag ses som vänsterback eller mittfältare. Men jag måste säga att jag uppskattade den offensiva rollen, säger Olsson till klubbens hemsida.

Tränare Sam Allardyce:

– Martin var fantastisk förra säsongen och bidrog med mycket. Jag är väldigt glad över att en mycket lovande spelare som han ser sin framtid här. Det är mycket goda nyheter, säger han.

Martin Olsson kom till Blackburn från Högaborg i januari 2006.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 20 12 tweets 8 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan