BERLIN.
Det är ett till hälften nytt Bayern München som åker till Milano för att få revansch mot Inter. De två syndabockarna från fjolårets Champions League-final är borta.
Lagom till kvällen åttondelsfinal i Champions League kan FC Bayerns tränare Louis van Gaal ställa upp med ordinarie lag.
Firma Robbery är på plats, de två trumfkorten Arjen Robben och Franck Ribery är för ovanlighetens skull varken skadade eller avstängda.
Centern Mario Gomez, 18 mål hittills i ligan, kan spela liksom målvakten Thomas Kraft – bägge skadades i lördags mot Mainz. Till skillnad från den tyske förbundskaptenen föredrar van Gaal Gomez framför landslagets målgörare Miroslav Klose.
För Bayern Munchen handlar det om revansch för försmädliga finalförlusten i fjol.
Holländaren Arjen Robben är särskilt revanschsugen – i fjol var han med om att först förlora Champions League-finalen och knappt två månader senare också VM-finalen.
– Det var inte lätt att komma över det. Det förblir en del av min karriär och jag måste leva med det, säger han till den tyska fotbollstidningen Kicker.
I finalen förde FC Bayern spelet, men Inter gjorde mål på två kontringar. Bägge gångerna lurade argentinaren Milito Bayerns mittbackar – först sin landsman Demichelis, sedan vände han bort belgaren Daniel van Buyten.
Det är historia nu.
Demichelos såldes i julas efter att ha varit petad hela hösten och van Buyten är bänkad, han har inte spelat en tävlingsmatch sedan årsskiftet. Och Milito är skadad.
Nye mittbackar i Bayern är den tyske landslagsmannen Harald Badstuber och den omskolade ukrainaren Anatolij Timosjuk.
Jämfört med i fjol har FC Bayern sex nya spelare i startelvan – en av dem är Ribery som var avstängd i finalen.
I backlinjen är bara Philipp Lahm kvar och under vinteruppehållet bytte van Gaal ut veteranmålvakten Hans-Jörg Butt mot den unge Thomas Kraft.
Ändringarna till trots framtår försvaret som Bayerns svaga punkt.
Annars är det två lag med stigande formkurvor som möts. Bägge har vunnit fyra av de senaste fem matcherna och bägge ligger trea i sina respektive ligor.