Fotboll Svenska Cupen

Mutumba säker på AIK-dubbel

Publicerad 2009-11-06 16:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den ene drömmer om en repris – den andre om revansch. I dag möts AIK och IFK Göteborg igen, i finalen i Svenska Cupen. – Vi ska vinna dubbeln, säger AIK:s guldhjälte Martin Mutumba. – Man har grävt ner sig, men nu måste vi gå vidare, säger Blåvitts Stefan Selakovic.

Knappt en vecka har gått sedan AIK stod som svenska mästare i guldfinalen borta mot IFK Göteborg i söndags.

Martin Mutumba – som redan före matchen tatuerade in ”SM-guld” på bröstet – hade spelat fram till Antonio Flavios kvitteringsmål i inledningen i andra halvlek, Blåvitt kontrat med ett farligt stolpskott signerat Stefan Selakovic innan AIK-veteranen Daniel Tjernström definitivt avgjort på Gamla Ullevi.

Repris i cupfinalen på Råsunda?
– Nej, nu är det kanske vår tur att vinna med 2–1, säger Stefan Selakovic.

Martin Mutumba har svar på tal – och bara skrattar:
– Haha. 2–1, har de inget självförtroende eller? Tänker de släppa in mål? säger han.
– Nej, vi vinner med 4–0. Jag gör två, ”Tjerna” gör ett och vem som gör det sista vet jag inte. Men ”Tjerna” är värd att göra mål igen.

Inledningen av veckan blev hektiskt för AIK. Först firades guldet med fest och bankett sent på söndagskvällen i Stockholm. Därefter blev det firande igen, på måndagen på Råsunda.

– Ja, det har varit mycket firande, men jag är inte en person som dricker alkohol så kroppen mår bra. Även om man har varit uppe sent på kvällarna, säger Mutumba inför lördagens drabbning.
– Jag har inte tänkt så mycket på SM-guldet som man kan tro, utan bara försökt tänka på nästa match. Vi var ju inte helt hundra i början sist. AIK har aldrig vunnit dubbeln, och ska vi kalla oss bäst i Sverige måste titlarna flyta på.

Inte sedan 1999 har AIK vunnit Svenska Cupen. Dessförinnan vann man två år i rad (1996–1997), då med nyblivne förbundskaptenen Erik Hamrén vid rodret.

IFK Göteborg, däremot, är regerande cupmästare och hoppas att en titel ska kunna läka några av såren från i söndags.

– Vinner vi cupen skulle det såklart kännas lite bättre. Det är klart att det var surt som fan senast. Det var en jättematch, men vi får försöka ladda om, säger Selakovic och tillägger:
– Vi fick ledigt ett par dagar efter. Då grävde man ner sig, höll sig isolerad.

Hur mycket tänker du på skottet i insidan av stolpen, som så när gick in?
– Det är klart att det fortfarande vevar lite i huvudet...

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 116 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan