Nej till målkameror i fotbollen

Publicerad 2010-03-06 17:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tennisen har hawkeye, ishockeyn har målkameror – men fotbollen tänker inte införa några tekniska hjälpmedel för att underlätta för domarna. Det meddelade det internationella fotbollsförbundet, Fifa, efter regelutskottets (Ifab) möte på lördagen.

– Det här sätter punkt för möjligheten att använda teknologi inom fotbollen, säger Fifas generalsekreterare Jerome Valcke efter mötet.

– Teknologi bör inte ta sig in i sporten och det var ett klart ställningstagande som gjordes av styrelsen, fortsätter han.

Det har förts diskussioner i flera år i fotbollsvärlden om det bör införas tekniska hjälpmedel eller inte. Debatten intensifierades efter Thierry Henrys solklara hands som bäddade för Frankrikes mål mot Irland i VM-playoffmatchen.

Men efter en närmare titt på Cairos – ett chip i bollen – och Hawkeye – den teknologi som hjälper tennisdomare att döma om bollen var inne eller ute – har Ifab alltså kommit fram till att det inte är något för fotbollen.

– Om man börjar med mållinjen så kan varje del av planen bli ett potentiellt område där man använder sig av videobedömning, säger Jerome Valcke.

Vidare sköts beskedet om eventuellt utökad befogenhet för fjärdedomaren på framtiden. Likaså diskussionen om att införa två extra assisterande domare bakom målen. Ifab ska ta ställning till bägge dessa frågor på ett extra möte i maj.

Ifab grundades redan 1886. Fotbollsförbunden i England, Skottland, Wales och Nordirland är representerade här och har en röst vardera. Fifa har fyra röster och tre fjärdedelars majoritet krävs för att förslag ska klubbas igenom.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från fotboll

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Slog Finland – vann hemmaturneringen

Oddset hockey games. Tre Kronor besegrade Finland i finalen av Globenturneringen med 3–1 (0–0, 1–0, 2–1) på söndagen.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Foto: Scanpix

Svensk förlust – kval väntar

Davis cup. Förlusten mot Serbien innebär att Sverige måste kvala för att få spela i den högsta serien nästa år.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.