Fotboll allsvenskan herr

Ny nolla för Gefles Hugosson

Uppdaterad 2011-06-23 22:42. Publicerad 2011-06-23 21:06

Foto: Bildbyrån

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Gefle och målvakten Mattias Hugosson vägrar att släppa in mål. Efter 0–0 borta mot Malmö har Hugosson hållit nollan i 559 minuter. ”Det är ingen tillfällighet att vi håller nollan. Vi är väldigt trygga i försvarsspelet och så utstrålar Mattias Hugosson ett sådant lugn”, säger tränaren Per Olsson

Han fortsätter:

– Och låt mig nu slippa rubriker om att Gefle ställde upp en mur. Jag tycker vi stod upp bra och vi har matchens största målchans.

Den 9 maj mot Helsingborg släppte Hugosson in Simon Therns boll – ett mål som betydde 0–3. Det målet föll i matchens 71:a minut.

Efter det har Hugosson hållit nollan i tur och ordning mot Djurgården, AIK, Mjällby, Kalmar, Elfsborg och Malmö.

Totalt har Hugosson hållit nollan i åtta allsvenska matcher hittills den här säsongen och det är bäst i allsvenskan. Helsingborgs Pär Hansson har sju.

– Alla vet vad de ska göra och alla jobbar väldigt hårt - där finns förklaringen, säger anfallaren Mikael Dahlberg.

Dahlberg såg besviken ut efter 0–0. Och med lite tur och en sämre målvakt än Malmös Dusan Meilcharek hade Dahlberg blivit matchhjälte.

I 70:e minuten dök chansen upp. Dahlberg fick bra träff med huvudet men Melicharek tänjde sig och tippade bollen i stolpen.

– Det kändes klart på nicken men sedan trodde jag målvakten skulle skjuta bort returen men han missade och bollen rullade mellan mina ben. Det kändes som om vi kunde tagit tre poäng, säger Dahlberg och suckar.

Dahlberg hade förresten en boll i nät i början av matchen men målet dömdes bort för offside.

Malmö då?

Ja, det flyter inte alls på som under förra året. Laget skapar inte lika mycket målchanser och har inte alls samma snabba och öppnande passningsspel.

– Vi får inte riktigt till det i avgörande lägen. Vissa viktiga passningar går inte rätt, säger Malmös tränare Rikard Norling.

Norling tog också på sig ansvaret för att Malmö inte kunna pressa på extra på slutet. När Amin Nazari blev skadad i slutet av matchen hade Norling redan gjort sina tre byten och Malmö fick avsluta matchen med nio utespelare.

– Det är olyckligt att vi – jag – byter ut tre spelare, säger Norling.

Men som vanligt försvarade Norling sina spelare.

– Jag förstår besvikelsen hos publiken. Vi ska vinna en sådan match och spelarna gjorde allt vad de kunde, säger Norling.

Mattias Hugossons nolla var mest i fara i början av andra halvlek när Dardan Rexhepi nickade hårt mot högra stolpen men Hugosson hann ner och tippade bollen till hörna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 116 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: AP Problemet är, enligt vetenskapsmännen, hur euro-samarbetet är uppbyggt.

”Risk för total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan