Fotboll England

Olsson till tvillingbrorsans Blackburn

Uppdaterad 2012-01-30 22:32. Publicerad 2012-01-30 19:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Svensk fotboll får ytterligare en spelare i Premier league. Och Martin Olsson får samtidigt sällskap av sin tvillingbror. Marcus Olsson blev på måndagskvällen klar för Premier league-klubben Blackburn.

– Det kändes så stort, jag försökte att inte tänka på det för mycket innan det var helt klart. Men i dag skrev jag på och kunde äntligen pusta ut, säger han till Hallandsposten.

Olssons övergång blev klar på måndagskvällen och var en rejäl skräll. Marcus Olsson var med när Halmstad åkte ur allsvenskan förra säsongen och har därefter kopplats till en rad olika klubbar, dock inte Blackburn.

– Två klubbar i Serie A var med på slutet liksom Standard Liege som det skrivits om. Men för Marcus är det en dröm att få spela i Premier League och inte minst att få spela med sin brorsa, säger hans agent, Hasan Cetinkaya till Aftonbladet.

Han fick dock vara med under landslagets januariturné i Qatar och gjorde då bra ifrån sig. Kontraktet löper över 2,5 år och det betyder nu att bröderna Olsson blir Sveriges första tvillingpar någonsin i Premier league. De båda spelade tillsammans i Högaborg. Martin Olsson kom till Blackburn i januari 2006.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från fotboll

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: AP Problemet är, enligt vetenskapsmännen, hur euro-samarbetet är uppbyggt.

”Risk för total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan